10 dôvodov prečo cvičiť sviečku

26.11.2019

10 dôvodov, prečo cvičiť sviečku každý deň. Vaše hormóny, srdce a pleť sa vám poďakujú

(Sarvangasana) je často nazývaná "kráľovnou medzi jogovými pózami" (kráľom je stojka na hlave). Je to kompletná póza, ktorá zapája celé telo a jej benefity sú preto neodškriepiteľné. Môžete ju držať 30 sekúnd alebo 30 minút. Lieči mnoho chorôb, ako napríklad zápchu alebo nádchu. Tu je 10 dôvodov, prečo je dobré cvičiť ju každý deň.

  1. Balansuje hormóny: Sarvangasana vyrovnáva hladinu thyroidu a zabezpečuje funkciu žľazy hypothalamus, čím podporuje správnu produkciu hormónov.
  2. Posilňuje srdce a dýchacie cesty: Vďaka tomu, že je telo pri sviečke v obrátenej polohe, redukuje sa námaha kladená na srdce. Zdravá krv môže ľahko cirkulovať okolo krku a hrude, výsledkom čoho je úľava v prípade astmy, bronchitídy či bolesti hrdla.
  3. Bojuje s bežným prechladnutím: Pravidelné cvičenie sviečky pomáha pri bežnom prechladnutí a iných dýchacích ťažkostiach.
  4. Upokojuje nervový systém: Táto póza má ukľudňujúci efekt na parasympatický nervový systém. Ľudia, ktorí sa ľahko rozčúlia alebo sú náchylní na hnev či nervové zrútenia, pocítia cvičením sviečky stabilizovanie nálad a pokojnejšie reakcie na stresové situácie.
  5. Redukuje zápchu: Zmena gravitačného tlaku na telo ovplyvňuje tráviace orgány, takže črevá sa môžu voľnejšie pohybovať a zápcha sa ľahšie uvoľní.
  6. Zvyšuje silu a flexibilitu: Sviečka posilňuje hornú časť tela, nohy a brucho. Otvára hrudník a posilňuje krk, ramená a horné chrbtové svaly.
  7. Zmenšuje kŕčové žily: Sviečka odvádza starú krv z nôh, panvy a brucha, a tým redukuje kŕčové žily.
  8. Stimuluje Visuddah (čakru hrdla): Sviečka zapaľuje piatu čakru, ktorá je spojená s kreativitou a sebavyjadrením. Keď je táto čakra otvorená, negatívne skúsenosti môžu byť ľahko transformované do vedomosti a učenia.
  9. Redukuje vrásky: Vďaka zvýšenému toku krvi do tváre sviečka redukuje vrásky, čo potvrdilo mnoho pravidelných cvičiacich.
  10. Zabezpečuje kľudný spánok: Sviečka podporuje hlboký spánok a pomáha pri nespavosti.

Pravidelným cvičením pózy sviečka nadobudnete novú silu. Budete sa cítiť šťastní, spokojní a kľudní. Ako pri mnohých ďalších jogových pózach sa aj pri sviečke stretávame s kontraindikáciami.

Upozornenie

Nie je vhodná pre ľudí s vysokým krvným tlakom, odlúpenou sietnicou, glaukómom, brušnou prietržou, kardiovaskulárnymi ochoreniami, zápalom krčných stavcov a/alebo vysunutou platničkou. Ak ste mali v minulosti poranený krk, poraďte sa o vhodnosti cvičenia s inštruktorom jógy. Ženy počas menštruácie by sviečku taktiež nemali cvičiť. Pre zjednodušenie cvičenia a dosiahnutie podobných benefitov si podložte kríže, aby ste dostali bedrá nad srdce alebo len jednoducho vyložte nohy na stenu.

zdroj:https://www.antiage.sk/6984-2/