Dinah Rodrigues

Dinah Rodrigues pochádza z Brazílie, vyštudovala psychológiu a filozofiu na univerzite Sao Paulu. Jógu študuje viac než 50 let, behom tejto doby nazbierala mnoho skúseností, na základe ktorých vytvorila do najmenšieho detailu prepracovanú a ucelenú zostavu (Hormonálnej jógovej terapie), vďaka ktorej si udržala úžasné hladiny hormónov i po šesťdesiatom roku jej veku. Nedávno oslávila Dinah (1927) 90. narodeniny.

Keď sa gynekológ Dinah spýtal na jej tajomstvo zdravia, vitality, úžasného vzhľadu a skvelých hormonálnych hladín, tak mu povedala o zostave Hormonálnej jógovej terapie, ktorú vymyslela. A tak vznikla stúdia, ktorá má úžasné výsledky.

Viace o Dinah Rodrigues môžete nájsť na oficiálnych webových stránkach Dinah: www.dinahrodrigues.com.br/

zdroj: https://www.hormonalni-joga.eu/o-hormonalni-joze/dinah-rodrigues/

Pani Dinah som mala česť osobne spoznať, je veľmi temperamentná, čulá, na svoj vek nesmierne energická. Vyžaruje z nej sila, autorita a pritom ostáva ženou. Pre mňa krásna ženička.

Hormonálna joga (HJT) od Dinah Rodrigues prezentuje novú dynamickú formu jogovej terapie, ktorej hlavným zámerom je prirodzenou cestou reaktivovať hormonálnu produkciu vlastných žliaz. Je to ucelená a do detailu prepracovaná zostava 21 cvikov, ktorá pomáha ženám riešiť problémy s hormonálnou nerovnováhou:

HJ pomáha pri nasledujúcich problémoch:

 • Menopauza, predčasná menopauza
 • Cysty na vaječníkoch
 • PMS (Premenstruační syndrom)
 • Polycystické vaječníky (symptómy- nadmerné ochlpenie, akné, pribúdanie na váhe, neplodnosť)
 • Stratenie menštruácie a ovulácie
 • Neplodnosť (spôsobená hormonálnou nerovnováhou alebo zlým prekrvením panvovej oblasti. Zrasty na vajcovodoch, ktoré sú spôsobené svalovým kŕčom, môžu byť pomocí HJT také odstránené)
 • Depresie, emocionálna nestabilita, znížená pamäti(spôsobené nízkou hladinou hormónov)
 • Nízke libido
 • Inkontinencie
 • Osteoporóza
 • Syndróm karpálneho tunelu
 • Nedostatočná činnosť štítnej žľazy
 • Nespavosť
 • Padanie vlasov, lámavé nechty, suchá pleť a akné

A ďalších potiaže spôsobené hormonálnou nerovnováhou.

HJ celkove podporuje plodnosť, pomáha posilovať imunitu a omladzovať telo.

Počas jedného seminára alebo kurzu sa naučíte celú zostavu HJ, ktorú potom môžete cvičiť doma.

Cviky zostavy sú veľmi jednoduché a môžu ich cvičiť aj ženy, ktoré nemajú žiadne skúsenosti s jógou.

HORMONÁLNA JÓGA pre ženy podľa Dinah Rodrigues

Hormonálna jógová terapia pre ženy podľa Dinah Rodrigues je jógová terapeutická metóda, ktorá pomáha harmonizovať hormonálny systém.

Jedná sa o zostavu jógových cvikov, ktoré sú doplnené o intenzívne dychové techniky. Je to zostava dynamická, zložená z cvikov stimulujúcich žliaz s vnútornou sekréciou a rehabilitačných cvikov, ktoré sú zamerané na odstránenie blokov v oblasti celého pohybového aparátu.

Autorkou tejto terapeutické metódy je Dinah Rodrigues(89). Dinah pochádza z Brazílie. Jóge sa venuje viac než 50 let. Vyštudovala psychológiu, ale hlavne je celosvetová známa a uznávaná jógová lektorka a terapeutka. Zostavu HJT tvorila približne 20 rokov, všetko konzultovala s uznávanými jógovými učiteľmi, ale tiež lekármi a fyzioterapeutmi. Je zástankyňou prepojenia klasickej a alternatívnej medicíny a skúsené lekárske klasické medicíny veľmi uznáva. A vďaka tomu prebehla v Brazílii VEDECKÁ ANALÝZA. Do ktorej boli vybrané ženy, ktoré mali zdravotní problémy spojené s hormonálnou nerovnováhou. Pred tím, než ženy začali cvičiť zostavu HJT, im lekári odobrali vzorky krvi kvôli hormonálnemu profilu a vyplňovali dotazníky, v ktorých uviedli diagnózu vrátane intenzity symptómov. Výsledky tejto analýzy boli veľmi dobré. U 100% účastníc analýzy došlo po 3-4 mesiacoch pravidelného cvičení zostavy HJT k vymedzeniu všetkých príznakov bez užívania liekov. Hladina ženských hormónov vzrástla o 154%. Percentá hovoria o priemernom výsledku, teda sú i ženy, ktoré mali ženské hormóny vyššie, než je optimum, u týchto sa hladina znížila a naopak. Zostava HARMONIZUJE HORMONÁLNY SYSTÉM! Vede ženy k optimálnemu zdraviu, teda i optimálnym hladinám hormónov.

Zostava HJT je účinná ako celok, nemalo by sa meniť poradie cvikov, ani by sa nemali jednotlivé cviky robiť samostatne.

Zostava pôsobí na všetkých úrovniach: fyzickej, emočnej, mentálnej a duchovnej. Súčasť zostavy je harmonizácia energie a čakier, ktorá má psychosomatické účinky, pomáha teda odstraňovať fyzické problémy, ktoré vznikli na úrovni psychiky.

Učenie zostavy prebieha formou víkendových seminárov, kde sa ženy naučia celú zostavu HJT naraz alebo formou mesačných kurzov, kde sa učí zostava postupne. Vždy je nutné nájsť si lektorku, ktorá absolvovala pre lektori priamo u Dinah Rodrigues, ktorá je JEDINOU školiteľkou lektorov Hormonálnej jógovej terapie pre ženy na svete.

Zdroj: ,,Dinah Rodrigues, Hormonální jógová terapie"

https://www.hormonalni-joga.eu/o-hormonalni-joze/

Vedecká štúdia

Štúdie o vplyvu Hormonálnej Jógy podľa Dinah Rodrigues na hladinu hormónov a na symptómov sprevádzajúci jej pokles: Pred začiatkom Hormonálnej Jógy boli účastníčkam urobené krvné test hladiny ženských hormónov (Estradiolu a Progesterónu) a vyplnili dotazník ohľadom symptómov.

Výsledky štúdie:

U 100% účastníčok došlo po 3 - 4 mesiacoch praktikovania Hormonálnej Jógovej Terapie (30 minút 3-4 týždenne) k vymiznutiu príznakov celkom bez medikamentov, nebo pokiaľ nejaký symptóm pociťovali, bola jeho intenzita blízka nule.

1. hormonálna hladina

v priemere nárast hormonálnej hladiny o 154% za 4 mesiac (pri 30 minútovom cvičení 3-4 týždenne)

2. vek účastníčok

v priemere 47 rokov. Pokročilý vek nie je prekážkou, u niektorých žien po 70 roku mohli byť znovu aktivované vaječníky (bez navrátenia menštruácie vzhľadom k vyčerpaniu počtu vajíčok), zvýšila sa hladina Estrogénu a symptómy vymizli.

3. emocionálne symptómy

podráždenosť, labilita, plačtivosť, nespavosť, nepokoj, stres, únava, depresia zmizli po 2 - 3 mesiacoch cvičení. U 100% žien celkom vymizol PMS, migréna, stres a panika, alebo boli silno redukované.

Pokles hormonálnej hladiny je bezpochybne príčinou týchto symptómov. Jóga nie len reaktivuje produkciu hormónov v tele, ale i podporuje emocionálnu rovnováhu.

4. predčasná menopauza

tiež u mladších žien môže dôjsť k hormonálnym problémom. Napr. predčasná menopauza sa môže objaviť už pred 30. rokom veku a spôsobiť i psychické problémy. Príčiny môžu byť rôzne emocionálny šok, náročný tréning, veľmi nízka telesná hmotnosť atd. vďaka hormonálnej jóge mohla byť v týchto prípadoch hormonálna hladina normalizovaná a obnovená plodnosť.

5. PMS a polycystické vaječníky

po 3 - 4 mesiacoch cvičenia zostavy Hormonálnej Jógovej Terapie sa vaječníky opäť znormalizovali, tiež menštruácia. Polycystické vaječníky spravidla spôsobujú neplodnosť. U účastníčok tohoto výskumu viedlo 4 - 6 mesačného cvičenia u 80% prípadov k plánovanému otehotneniu.

6. padanie vlasov, suchá pleť a lámavé nechty

tieto symptómy sú rovnako ako predchádzajúce spôsobené rovnako znížením hormonálnej hladiny. Cvičením sa padanie vlasov zastaví, pre pleť a nechty sa ešte odporúča dodatočnú starostlivosť.

Preložené z oficiálnych webových stránok Dinah Rodrigués: https://www.dinahrodrigues.com.br/yoga/en/home.htm

zdroj: https://www.hormonalni-joga.eu/o-hormonalni-joze/vedecka-studie/

res.

Hormonálna fyziológia

Hormóny sú chemický poslovia produkované žľazami s vnútornou sekréciou, ktoré sú súčasťou endokrinní sústavy.

Endokrinný systém je veľmi zložitá sústava, ktorá produkuje veľké množstvo hormónov vzájomne sa ovplyvňujú, ktoré zaisťujú spolu s nervovým systémom všetky procesy v tele.

Hormonálna jógová terapia pre ženy pôsobí predovšetkým na hladinu ženských hormónov: Estrogénu a Progesteronu. Hlavným producentom týchto dvoch najdôležitejších ženských hormónov v produktivnom veku sú vaječníky. Ďalej sa na ich tvorbe podiela pečeň, nadobličky, prsia a to predovšetkým v neskoršom veku s nástupom menopauzy.

Funkcie Estrogénov (Estradiol- Estriol a Estron):

o Vývoj sekundárných pohlavných znakov

o Urýchľujú metabolizmus

o Snižujú množstvo svalové hmoty

o Stimulujú rast maternicovej sliznice a maternice

o Znižuje rednutie kostí

o Zvyšuje obnovu kostí

o Udržuje stav ciev a kože

o Stimuluje funkciu mozgu

o Stimuluje emócie

Funkcie Progesteronu:

o Pripravuje maternicu na tehotenstvo

o Kontrola menštruačného cyklu

o Pripravuje prsia na kojenie

Hypofýza je zodpovedná za tvorbu thyreotropinu, hormónu, ktorý stimuluje štítnou žľazu k produkcii ďalšieho hormónu tyroxinu, regulujúceho funkciu vaječníkov.

V produktívnom období majú ženské hormóny biologický rytmus 28 dní, s variáciou od 20-45 dní.

Abnormality menštruačného cyklu spôsobené hormonálnou dysbalanciou:

nepravidelné krvácanie, špinenie behom menštruačného cyklu, silné krvácanie pri menštruácii, silné bolestivá menštruácia, cysty na vaječníkoch, premenštruační syndróm PMS (zmeny nálad, veľké napätie pŕs, depresie, kŕče v podbrušku), polycystické vaječníky, predčasná menopauza, atd.

ZDROJ: https://www.hormonalni-joga.eu/o-hormonalni-joze/hormonalni-fyziologie/

Kontraindikácie

Pri nasledujúcich zdravotných stavoch kontaktujte svoju lektorku HJ a skonzultujte, či je vhodné cvičiť zostavu HJ:

• Tehotenstvo

• Rakovina pŕs

• Krátko po hysterektómia (dôležitý je dôvod prevedenia tohto zákroku)

• Krátke po operáciách

• Veľký myom

• Pokročilá endometrióza

• Po operácii srdca

• Zápal slepého čreva (pred operáciou a tesne po operácii)

• Srdečné zdravotné problémy

• Pokročilá fáza osteoporózy (pri riziku zlomenín)

• Zápal vnútorného ucha (spôsobujúci poruchy rovnováhy)

• Nediagnostikovaná bolesť v brušnej dutine

• Zvýšená funkcia štítnej žľazy

ZDROJ: https://www.hormonalni-joga.eu/o-hormonalni-joze/kontraindikace

semináre, kurzy

Víkendové semináre prebiehajú

 • v piatok od 17,00 do 21,00, v sobotu od 9,00 do 16,30, alebo
 • v sobotu od 17,00 do 21,00, v nedeľu od 9,00 do 16,30

Časy sú orientačné, ukončenie podľa potreby.

Behom víkendového seminára sa cvičenci naučia celú zostavu, ktorú si môžu ďalej cvičiť doma, podľa materiálov, ktorý dostanú na začiatku cvičenia. Cviky sú jednoduché a účinné.

Na úvod je krátke oboznámenie :

 • zoznámenie s Hormonálnou jógovou terapiou podľa Dinah Rodrigues,
 • vysvetlenie jógových pojmov (aby sa i úplné začiatočníčky zorientovali).

Praktická výučba:

 • výučba základných techník,
 • naučíme dýchacie techniky,
 • vizualizácie,
 • výučba celej zostavy,
 • výučba cvikov proti stresu.

Čo s sebou?

Pohodlné oblečenie na cvičenie (tepláky, tričko, mikinu, ponožky), väčší uterák (na podloženie chrbtice), podložku na cvičenie.

Súčasťou seminára NIE JE ubytovanie a strava. Obedňajšia prestávka od 12,30 do 13,30.

Prihlásiť sa môžeš na e-mail: hormonalna.joga@gmail.com

na tel. čísle 0948/259175

POČET JE OBMEDZENÝ

Mesačné kurzy

Mesačné kurzy prebiehajú v Liptovskom Mikuláši

Behom kurzu sa cvičenci naučia celú zostavu, ktorú si môžu ďalej cvičiť doma, podľa materiálov, ktorý dostanú na začiatku cvičenia. Cviky sú jednoduché a účinné.

 • 4 dvojhodinové lekcie
 • lekcie prebiehajú vždy raz za týždeň,
 • úvodnú lekciu začíname krátkou prednáškou, po prednáške nasleduje praktická výučba,
 • naučíme dýchacie techniky, vizualizácie a zostavu, ktorú môžete cvičiť samé a zároveň obdržíte vypracované materiály k samostatnému cvičeniu doma,
 • na každé lekcii sa naučíme časť zostavy a niekoľko cvikov proti stresu, na ďalších lekciách znovu všetko zopakujeme, už po prvej lekcii môžu cvičenci cvičiť doma,
 • posledná lekcia je opakovacia.

Čo so sebou?

Deku, pohodlné oblečenie na cvičenie (tepláky, tričko, mikinu, ponožky).

Zabezpečiť si miesto a prihlásiť sa môžete na emaile: hormonalna.joga@gmail.com alebo na tel. čísle 0948/259175

POČET MIEST OBMEDZENÝ

cena: 100,-

.

Privátna hodina

Privátna hodina Hormonálnej jógy je určená pre ženy, ktoré sú zaneprázdnené a vyhovuje im domáce prostredie. Výhodou je, že nemusíš cestovať a prispôsobenie času je výhodou. Hodina je prispôsobená na mieru tebe, tým sa čas môže aj skrátiť, lebo učenie je rýchlejšie. Niekedy má žena chuď byť sama, nestretávať sa, nezoznamovať sa s ľudmi.

Počas privátnej hodiny sa naučíš celú zostavu, ktorú si môžu ďalej cvičiť doma, podľa materiálov, ktoré dostaneš na začiatku cvičenia. Cviky sú jednoduché a účinné.

Na úvod je krátke oboznámenie :

 • zoznámenie s Hormonálnou jógovou terapiou podľa Dinah Rodrigues,
 • vysvetlenie jógových pojmov (aby sa i úplné začiatočníčky zorientovali).

Praktická výučba:

 • výučba základných techník,
 • výučba celej zostavy,
 • výučba cvikov proti stresu.

Stačí už len pohodlné oblečenie na cvičenie (tepláky, tričko, mikinu, ponožky), väčší uterák (na podloženie chrbtice), podložku na cvičenie.

Výučba trvá 4 hodiny, čas sa môže predĺžiť.

cena: 150,- kurzu + poplatok za prenájom miestnosti 50,-

príplatok za dopravu: každých 30 km / 15,-

Prihlásiť sa môžeš na e-mail: hormonalna.joga@gmail.com

na tel. čísle 0948/259175