Sprievodca sušumnou pre začiatočníkov

01.01.2022

Skúmanie sanskrtského pôvodu známych jogových termínov nám môže poskytnúť dôležité poznatky o našej praxi jogy. Napríklad slovo ásana pochádza zo sanskrtského koreňa ako "sedieť" a primárny význam ásany je "sediaca alebo meditačná poloha". To nám dáva dôležitý kľúč na pochopenie cieľov cvičenia: cvičenie ásan vedie k stabilnej a pohodlnej polohe v sede.

Označenie energie prúdiacej v jadre chrbtice. Hovorí sa, že jeho kanál je cestou k osvieteniu, priechodom, ktorým prebudená energia stúpa na ceste do korunnej čakry. Názov tohto priechodu je sušumna, názov s pútavým odvodením.

Ako si vypestovať radostnú myseľ

Slovo sušumna možno rozdeliť na tri časti, hoci pre anglicky hovoriaceho sotva vyzerajú zmysluplne.

Delenie je: su-su-mna. "Počkajte chvíľu," môžete povedať, "pravopis druhého su je zmenený a mna sa tiež zdá dosť zvláštne." no máš pravdu. Su je predpona, ktorá sa často mení na shu. Znamená "dobrý, krásny, cnostný, sladký a dobre" (a nachádza sa v anglickom slove "cukor"). Mna je málo používaný slovesný koreň s rovnakým významom ako jeho bežnejšia koreňová forma, man, čo znamená "myslieť".

Adepti jogy nám však dávajú hlbší zmysel. Vysvetľujú, že sušumna v skutočnosti znamená sukha-mana – teda radostná (sukha) myseľ (mana). V tejto novej zlúčenine prvé slovo sukha, ktoré sa bežne prekladá ako šťastný alebo radostný, obsahuje aj predponu su – tentoraz pridanú ku krátkemu podstatnému menu kha. A medzi mnohými definíciami pre kha (ktorý vo všeobecnosti súvisí s pojmom priestor) je význam "priestor v strede kolesa". Dôsledkom sukha teda je, že v strede každého kolesa je miesto rovnováhy a pokoja. Sukha teda môže znamenať "dobre sústredený, beží hladko" alebo častejšie "šťastný, radostný".

Sušumna v skutočnosti znamená sukha-mana — to je radostná (sukha) myseľ (mana).

Ako uvidíme, jednou z posledných príprav pránájámy vedúcich k meditatívnej koncentrácii je prax nastolenia radostnej mysle. Aby ste to dosiahli, musíte sa naučiť upriamiť pozornosť na horný koniec prúdu sušumny, na energiu prúdiacu stredom nozdier. A keď to urobíte, vaša myseľ sa prirodzene obráti dovnútra a upokojí sa. Naučiť sa sústrediť svoju pozornosť týmto spôsobom je vecou cviku. Poďme preskúmať základy.

Dominancia nosných dierok

Texty o joge, ako napríklad Shiva Svarodaya, zistili, že prúdenie vzduchu cez dve nosné dierky je zriedka rovnaké. Ak práve teraz skontrolujete svoje dýchanie, pravdepodobne zistíte, že jedna nosová dierka je otvorenejšia ako druhá. V joge sa nosová dierka s väčším prúdením vzduchu nazýva "aktívna" alebo dominantná nosná dierka; druhá nosová dierka sa nazýva "pasívna".

Lepšie si to uvedomíte, ak si vydýchnete do zrkadla, ktoré sa drží vodorovne pod nosom. Vydychovaný vzduch z každej nosovej dierky vytvorí na povrchu zrkadla vzor vlhkosti a rozdiel vo veľkosti medzi dvoma stranami vzoru zviditeľní nezrovnalosť v dominancii nosovej dierky. Okrem toho porovnanie časov odparovania na každej strane vzoru poskytne približný pomer aktivity nosových dierok. Napríklad, ak sa vzor vlhkosti na ľavej strane odparí za 30 sekúnd, zatiaľ čo vzor na pravej strane trvá iba 15 sekúnd, potom je vaša ľavá nosová dierka približne dvakrát aktívnejšia ako pravá.

Podľa starých jogových príručiek sú rozdiely v aktivite nosových dierok celkom normálne – dominancia nosných dierok sa v skutočnosti strieda približne každých 60 minút. To je ideálne, ale väčšina z nás zistí, že jedna nosová dierka môže zostať aktívna oveľa dlhšie, alebo že k pravidelnému striedaniu dominancie nosovej dierky dochádza len zriedka. Takéto nepravidelnosti môžu mať jemný vplyv na našu náladu a úroveň aktivity.

Otáčavé energie

Jogíni tvrdia, že nozdry fungujú podobne ako meradlo na prístrojovej doske automobilu. Ak chcete zistiť napríklad teplotu motora automobilu, nie je potrebné otvárať kapotu. Teplomer nám ukazuje, či motor pracuje v normálnom rozsahu alebo nie. Podobne nosné dierky poskytujú informácie o stave energie poháňajúcej telo a myseľ.

Každá ľudská bytosť je zmesou dvoch primárnych energií. Bez ohľadu na to, aké je fyzické pohlavie, ľavá nosová dierka je spojená s vnútornou, vyživujúcou energiou, ženského charakteru. Energia v ľavej nosovej dierke sa ochladzuje ako mesiac; je spojená s latentnou silou vedomia, Šakti, a s výživou a doplňovaním. Pravá nosová dierka je spojená so silami pohybujúcimi sa smerom von, mužského charakteru. Energia v pravej nosovej dierke hreje ako slnko; je spojená s dynamickým aspektom vedomia, Shiva, as rastom a expanziou. Prevládajúce spôsoby myslenia spojené s ľavou nosnou dierkou sú intuitívne a introspektívne, zatiaľ čo myslenie spojené s pravou nosnou dierkou je racionálne a logické.

Oblasť týchto dvoch primárnych režimov ľudskej energie zasahuje do sveta aktivít. Napríklad kopanie v zemi, užívanie liekov, sadenie záhrad, návšteva chrámov, vstup do domu, bezpečné investovanie, umelecké vystupovanie alebo recitovanie mantier sú všetky činnosti, ktorým sa darí, keď je dominantná ľavá nosová dierka. Cvičenie, ovládanie auta, predpisovanie liekov, vytváranie chuti do jedla, vykonávanie fyzicky náročných úloh, hádky, inšpirovanie druhých, zaspávanie (zohrievané vnútorným ohňom) a vykonávanie akýchkoľvek ťažkých alebo tvrdých akcií, to všetko sú činnosti, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou prosperovať, keď je aktívna pravá nosová dierka.

Energie spojené s oboma nosnými dierkami striedavo dominujú ako otočné koleso, no v momentoch prechodu sa zdajú byť takmer rovnaké. Akokoľvek sú stručné, tieto momenty nám dávajú záblesk rovnováhy predtým, ako sa energie opäť vrátia do činnosti. A ako sa vzájomne ovplyvňujú, sfarbujú každé naše vnímanie.

Pokoj v oku búrky

Meditačná prax sa zlepší, keď obe nosné dierky začnú prúdiť rovnomerne.

Ako oko hurikánu, sušumna, kanál energie prúdiaci v jadre chrbtice a siahajúci od základne chrbtice až po stred obočia (s predĺžením až k základni nozdier), údajne nie je ovplyvnený mocné energie víriace okolo neho. Sushumna je stredom kolesa života. Počas meditácie si myseľ oddýchne od svojej vonkajšej aktivity a je prirodzene priťahovaná k tomuto centrálnemu energetickému kanálu, a keď sa tak stane, obe nosné dierky môžu začať prúdiť rovnomerne a dostať sa do rovnováhy. A keď je pozornosť dobre ukotvená na tomto vyváženom toku energie, myseľ rozžiari zážitok hlbokej radosti.

Tento stav vyváženej energie je mimoriadne vhodný na vnútorné skúmanie, ale nie je užitočný pre svetskú činnosť. Keď myseľ preniká radosť, záujem o svetské úspechy klesá. Vtedy sa prirodzene stanete vyrovnanejšími a nezaujatejšími a presvedčivé svetské záležitosti sa zdajú byť menej impozantné, keď sa na to pozriete z tejto perspektívy. Myseľ odpočíva vo svojej vlastnej radosti, ktorá je nezávislá a žiariaca sama od seba. Nezáleží na svetskom úspechu alebo neúspechu. Po meditačnej praxi sa však pozornosť opäť obráti von a obnoví sa aktívny záujem o svetské záležitosti, často s väčším nadšením ako predtým.

Kúzlo meditatívneho zážitku však naďalej vytvára jemnú náladu šťastia a spokojnosti, podobne ako radosť z toho, že ste boli svedkom krásneho východu alebo západu slnka. Hoci je ťažké určiť presnú príčinu vnútornej radosti, spomienka na ňu vlieva do vedomia istotu, optimizmus a dobrú náladu.

 Založenie Sushumny

Videli sme, že variácie v dominancii nosových dierok sa očakávajú a vítajú v každodennom živote, ale že meditačná prax sa zlepší, keď obe nosné dierky začnú prúdiť rovnomerne. Môžeme tomu napomôcť sústredením sa na prúd energie prúdiaci cez nos. Adepti nazvali tento proces "ustanovenie sušumny" a keď je dokončený, pozornosť sa presúva dovnútra pozdĺž centrálneho kanála vedúceho od spodnej časti nosa do stredu medzi obočím a zlepšuje sa koncentrácia.

V ideálnom prípade, keď je ustanovená sušumna, obe nosné dierky budú nasledovať vedenie mysle a začnú rovnomerne prúdiť, ale v praxi je to často ťažké dosiahnuť. Jedna nosová dierka sa môže cítiť upchatá a nechce sa jej otvoriť. Druhý môže byť otvorený bez náznaku moderovania jeho aktivity. Znamená to, že naša prax je odsúdená na neúspech? Je dobré si zapamätať, že vytvorenie sušumny má rovnako veľa spoločného so schopnosťou zostať sústredený na pocit dychu ako so skutočnými zmenami v dominancii nosových dierok. Keď je pozornosť pevne spočinutá na centrálnom prúde energie pozdĺž nosového mostíka, meditácia sa prirodzene prehĺbi. Bolo by užitočné, keby obe nosné dierky prúdili rovnako, ale akt sústredenia pozornosti je primárnou zložkou tejto praxe.

Cvičenie sušumny pre začiatočníkov

Posaďte sa vzpriamene so zatvorenými očami a upravte si držanie tela tak, aby ste sa cítili pohodlne a stabilne. Dýchajte bránicou a vnímajte, ako sa pri každom nádychu rozširujú a sťahujú boky dolnej časti hrudného koša. Vaše brucho je uvoľnené a tiež sa prirodzene pohybuje s dychom. Systematicky uvoľnite svoje telo a nadýchnite sa 5-10 krát, ako keby dýchalo celé vaše telo – pociťujte očistné a výživné pocity každého nádychu.

Teraz upriamte svoju pozornosť na dotyk dychu v aktívnej nosovej dierke. Sústreďte sa na dych, ako keby prúdil len cez aktívnu stranu. Udržujte tam svoju pozornosť, kým sa neustáli a môže cítiť dych bez prerušenia. Nechajte svoje myšlienky prichádzať a odchádzať bez toho, aby ste im venovali energiu alebo pozornosť. Jednoducho sa sústreďte na dych v aktívnej nosovej dierke a nechajte svoj nervový systém relaxovať.

Ďalej upriamte svoju pozornosť na dych v pasívnej nosovej dierke. Znova pociťujte prúdenie dychu, až kým sa nebudete môcť bez prerušenia sústrediť. Zostaňte tu dlhšie ako na aktívnej strane. Pri zachovaní zaostrenia sa nosová dierka môže otvoriť.

Nakoniec zlúčte tieto dva prúdy do jedného centrálneho prúdu. Nadýchnite sa a dýchajte tak, ako keby dych prúdil od základne nozdier dovnútra do bodu medzi obočím (ajna čakra). S výdychom nechajte dych akoby prúdiť z ajna čakry späť do spodnej časti nosných dierok. Dýchajte tam a späť pozdĺž tohto centrálneho prúdu a postupne uvoľnite svoju myseľ. Toto je úvod do praxe zavedenia dýchania sushumna.

Sadnite si tak dlho, ako chcete, postupne upriamte svoju pozornosť na dych a zvuk, pričom uvoľnite svoje telo, dýchanie a myseľ.

Ak chcete pokračovať, nechajte zvuk dychu prúdiť s každým výdychom a nádychom mentálnym opakovaním mantry so'ham. Nadýchnite sa "tak" a vydýchnite "ham" (vyslovuje sa "hum"). Jednoducho počujte zvuk vo svojej mysli, keď cítite dych prúdiaci pozdĺž tohto centrálneho prúdu. Sadnite si tak dlho, ako chcete, postupne upriamte svoju pozornosť na dych a zvuk, pričom uvoľnite svoje telo, dýchanie a myseľ.

Výhody založenia sušumny

Adepti vysvetlili, že dych je prostriedkom na prehĺbenie koncentrácie a dôležitým nástrojom na odkrývanie vnútorného pokoja. Technika, ktorá môže mať ďalekosiahle účinky, je nastolenie dýchania sushumna. V tejto praxi sú dva veľké módy energie v tele/mysli koordinované a pozornosť je zameraná na centrálny prúd energie. Udržiavaním povedomia o tomto centrálnom prúde začína proces tichej transformácie. Ak ste hľadali spôsob, ako obrátiť svoju pozornosť dovnútra s väčšou schopnosťou, zistite, či to nemusí byť prax, ktorú ste hľadali.

zdroj: https://yogainternational.com/article/view/energy-rising-a-beginners-guide-to-sushumna/?fbclid=IwAR3vPAUOYj6NjdsPXr1JzOLj_wScG6--5BRfwd5kdSIMZY-msUJH6cx02MY