Shirodara

19.05.2023

Čo je shirodhara (masáž tretieho oka)?

Shirodhara (masáž tretieho oka)Magická, tajomná a veľmi starobylá je tradičná ajurvédska procedúra Shirodhara. Takzvaná masáž tretieho oka sa vykonáva pomocou nahriateho oleja, prípadne inej tekutiny, ktorá pomaly steká tenkým pramienkom do oblasti "tretieho oka". To sa nachádza zhruba uprostred čela medzi obočím.

Názov Shirodhara pochádza zo sanskrtu a ide o zloženinu dvoch slov - shiro = hlava a dhara = prúd. Celej procedúre by mala predchádzať buď celotelová olejová masáž, alebo špeciálna indická masáž hlavy. Po procedúre je odporúčaný dlhý odpočinok. Podľa ajurvédskeho učenia prebúdza Shirodhara v tele oheň , a preto je potrebné nechať všetky pocity, ktoré v mysli masáž prebudia, doznieť.

Shirodhara má veľmi intenzívne upokojujúce a očistné účinky . Vďaka masáži tretieho oka sa okamžite skoncentrujete a prežijete príjemný pocit bytia "tu a teraz". Jemná masáž teplým olejom pôsobí aj na migrénu, bolesti hlavy, zlepšuje pamäť a zlepšuje kvalitu spánku. Prekvapivo vám môže zmierniť príznaky žalúdočných vredov, cukrovky či astmy. Teplý olej tiež pomáha vyhladiť prvé vrásky a vďaka omladzujúcim účinkom procedúry budete doslova žiariť.


Aké má účinky?

 • Zmierňuje stres - Keď sa na čelo lejú teplé bylinkové oleje, telo sa dostane do relaxačného stavu, šetrí energiu, rozširuje cievy a spomaľuje tep. Preto je terapia Shirodhara kľúčová pri liečbe hypertenzie a arytmie. Shirodhara podporuje pokoj, kľud a pôsobí proti stresu.

 • Prebudenie intuície - Bod medzi obočím sa v mnohých ajurvédskych spisoch považuje za "tretie oko". Je centrum intuície a predvídania, ako aj bod duchovného prebudenia. Shirodhara prospieva mysli, pretože stimuluje tento bod a otvára tretie oko, čo vedie k voľnému prúdeniu Prány.

 • Odstránenie blokád - Odstraňuje akékoľvek blokády v energetických kanáloch mysle a pomáha pozerať sa na všetky udalosti z pohľadu, ktorý predtým nebol dostupný. Shirodhara pomáha získať nesmiernu duševnú jasnosť, aby sme sa mohli vysporiadať s minulými traumami, emocionálnymi zážitkami a nevyriešenými bolesťami.

 • Zlepšuje kvalitu spánku - Nespavosť a problémy so spánkom sa stali bežným problémom rýchleho životného štýlu. Shirodhara znižuje hladiny kortizolu v tele, čím zmierňuje príznaky stresu a zlepšuje kvalitu a trvanie spánku.

 • Bojuje proti úzkosti - Shirodhara je prirodzený odbúravač stresu. Vďaka relaxačnej masáži hlavy a bylinným olejom odstraňuje toxíny z hlavy a zlepšuje kognitívne funkcie mozgu. Reguluje hladiny hormónu serotonínu v tele, čo prispieva k šťastiu a pohode. V dôsledku toho tiež znižuje príznaky úzkosti.

 • Harmonizuje všetky 3 dóše - Shirodhara vyrovnáva dóše v tele a zároveň prináša skutočne obohacujúci a božský zážitok. Shirodhara je vynikajúca terapia najmä pre harmonizáciu Váty. Vyrovnávacie vlastnosti bylinných olejov pôsobia proti chladnému, ľahkému a kolísavému charakteru Váty.

 • Obnoví vitalitu vlasov: Liečivé oleje absorbované cez pokožku hlavy stimulujú vlasové folikuly, a preto je Shirodhara dôležitá terapia na liečbu problémov s vlasmi, ako je predčasné šedivenie vlasov alebo vypadávanie vlasov.


Rôzne typy Shirodhara masáže


Aj keď sa pri Shirodhare používa vo väčšine prípadov medikovaný olej, môžu sa použiť aj iné tekutiny:

 • Kashayadhara:  sa vykonáva pomocou liečivého bylinného odvaru nazývaného Kashayadhara: sa  používaných druh bylín pri tejto terapii sa vyberá s ohľadom na zdravotný stav pacienta.

 • Thailadhara:  sa používa liečivý olej.

 • Ksheerdhara: sa používa mlieko napustené bylinkami, ako je santalové drevo alebo gáfor. Počas terapie sa mlieko udržiava pri izbovej teplote.

 • Takradhara: sa používa cmar s bylinkami.

Postup - Ako prebieha Shirodhara?

 1. Pacient si ľahne na masážny stôl a zatvorí oči.

 2. Proces sa začína nalievaním špeciálneho liečivého vlažného oleja - ako stály prúd na čelo s jemným oscilačným spôsobom.

 3. Procedúra sa často spája s jemnou masážou tela, vykonávanou popri Shirodhare.

 4. Po ukončení sa pacient nechá niekoľko minút odpočívať.

 5. Procedúra trvá od 30 do 60 minút v závislosti od stavu pacienta. Je dôležité dbať na to, aby sa olej nedostal do očí alebo uší, a preto sa táto terapia odporúča vykonávať len skúseným terapeutom.


Ďalšie dôležité informácie

 • Pre dosiahnutie najlepších výsledkov by sa mala Shirodhara vykonávať buď ráno alebo večer.

 • Po ukončení procedúry sa odporúča kúpať len v teplej vode. Na odstránenie mastnoty z vlasov je možné použiť liečivé ajurvédske šampóny.

 • Vyhnite sa užívaniu kofeínu niekoľko dní po liečbe, pretože by to mohlo negovať výhody liečby.

 • Tiež sa uistite, že budete dodržiavať Váta harmonizujúcu stravu.

 • Shirodhara sa neodporúča ženám v treťom trimestri tehotenstva a ani ľuďom s podráždenou alebo spálenou pokožkou od slnka na čele alebo pokožke hlavy.