Pančaprány

01.07.2018

Panča prána - Prána, Apána, Samána, Udána, Vjána


PRÁNA

je životná sila, energia, ktorá je v nás i okolo nás.  Prána je špeciálna funkcia vesmírnej prány. Zásobuje telo kyslíkom, ktorý je pre život nevyhnutný. Energia tejto prány prúdi nosnými dierkami až do oblasti srdca.

Prána sídli v oblasti hrudníka, odtiaľto smeruje smerom nahor a je zodpovedná za príjem. Ovplyvňuje nie len činnosť srdca ale aj pľúc, obeh krvi. Je symbolom NÁDYCHU.  Prána prúdi v kanálikoch, ktoré sa nazývajú nádí a vytvára druhý obal hrubohmotného tela.


Čistý vzduch je z hľadiska zdravia veľmi dôležitý, ale nie rozhodujúci. Niektorí ľudia ľahko ochorejú aj napriek tomu, že sa pohybujú na čerstvom vzduchu. Naopak sa stáva, že tí, ktorí žijú v priestoroch alebo v oblastiach s relatívne zlým vzduchom, zostávajú zdraví. Zdravie je ovplyvňované nielen vonkajšími faktormi, ale aj vnútorným rozpoložením, odolnosťou a vnútornou vôľou.

Táto energia je nevyhnutná pre život. Prúdi do nás, riadi všetky telesné funkcie a telo ju zase ďalej vyžaruje do okolia. Schopnosť zadržiavať pránu a pracovať s ňou, je podstata jogovej praxe. Pokiaľ sa s Pránou dobre pracujeme, prináša zdravé telo a pokojnú myseľ. Naopak poruchy pránického toku sa prejavujú ako choroba, či už na fyzickej alebo mentálnej úrovni.

Prána sa do tela dostáva so vzduchom pri nádychu, s potravou, ale tiež ju nasávame celým povrchom tela. Pri nádychu je jej príjem najľahšie pozorovateľný, a preto sa pránájáma často vysvetľuje iba ako dychové cvičenia.

Na vyššej úrovni existuje maharána, čo je kozmická energia, božská prána. Mahaprána je mimo naše možnosti vnímania. Na nižšej úrovni sa táto energia nazýva Prána.

APÁNA

Apána sídli v podbrušku a pôsobí nadol, zodpovedá za výdaj. Ovplyvňuje obličky a pohlavné orgány. Pôsobí na vylučovanie a symbolizuje VÝDYCH.

Má vplyv na muladháru a svadhištánu.


SAMÁNA


Samána váju je integrujúca energie. Vyrovnáva pôsobenie prány a apány a je zodpovedná za spracovanie prijatého. Sídli medzi nimi, v oblasti nad pupkom. Zaisťuje integritu telesného organizmu a jeho čiastkových sústav. Riadi metabolizmus dvanástorníka, lačníka, bedrovníka. Má silu transformácie a ďalej má vplyv na orgány brucha ako žalúdok, žlčník, pankreas, tenké črevo a zónu plexu solaris. Je silou idúce z periférií do stredu. Je spojená s tráviacim procesom. Jej hlavnou vlastnosťou je absorpcia, asimilácia, konsolidácie. Nerovnováha sa prejavuje najčastejšie na úrovni trávenia a nedostatku vitality. Ovplyvňuje manipúru čakru.UDANÁ


           VJÁNA

Udaná je tvorčia schopnosť, je to naša vitalita. Udaná je energia prúdiaca najmä v krku (hltan, hrtan, pažerák), v hrudi, v hlave ale aj v končatinách. Je silou riadiace kognitívne funkcie, komunikáciu (zvonku-dovnútra a zvnútra von) a rast. Je sprostredkovateľom psychosomatické väzby. Súvisí so schopnosťou sebavyjadrenia. Ovplyvňuje reč a zmysly. Podieľa sa na raste a vzostupe. Reprezentuje duchovný rozvoj. Pôsobí v adžňa čakre a v sahasráre čakre.


Vjána váju je energia vybiehajúci zo stredu do periférií, riadi distribúciu kyslíka do bunkových tkanív, periférne nervstvo. Vjána vstrebáva a pôsobí ako doplnenie energií a vyrovnáva ich stav, zodpovedá za distribúciu prijatého. Rozvádza energiu, udržuje obeh tepnovej a žilovej krvi, cirkuláciu lymfy, riadi reflexné činnosť. Pôsobí tam, kde je energii nedostatok. Je silou neustálej cirkulácie v tele aj provokatérom pohybov mysle. Je spojená s telesným pohybom všeobecne. Symbolizuje celok a nemá žiadne konkrétne miesto v tele, kde by pôsobila. Je všade kde treba.

Zdroj: Powerjoga - nová cesta Václav Krejčík