Pozdrav mesiaca

08.07.2021

Pozdrav mesiacu - chandra namasakar ako protipól pozdravu slnka


Asi najznámejšou jogovou zostavou je pozdrav slnka, ktorá zdvíha energiu a zahrieva telo, presne tak, ako sa ráno slnko dvíha na oblohu a jeho lúče prebudia a zohrejú prírodu. Slnko (Surya) je symbolom života, ohňa, tepla a predstavuje aktivitu, mužskú energiu a v čínskej terminológii sa označuje za yang. Jeho proťajškom je logicky Mesiac (Chandra). Kraľuje noci, chladu a predstavuje skôr oddych a ženskú energiu, teda yin.

Práve vďaka pôsobeniu opačných síl v prírode nastáva harmónia a súlad a je tomu podobne aj v biorytme ľudského tela. Spánok strieda aktivitu, svalová kontrakcia uvoľnenie, nádych výdych a v ásane sa cítime stabilne, silne a zároveň uvoľnene najviac vtedy, keď zapojíme opozitne pôsobiace svaly. Možno sa mylne domnievať, že opozitá sa navzájom vylučujú, ale pravda je taká, že sa dopĺňajú. Rovnováha sa nastoľuje práve v nachádzaní správnej mieri medzi dvoma extrémami.

Aj termín Hatha joga je v podstate spojením termínov Ha (Slnko) a Tha (Mesiac), takže sa v nej snúbia kvality oboch elementov.

Ak ste o Pozdrave Mesiaca alebo Chandra Namaskar ešte nepočuli, v tomto článku sa dozviete všetko potrebné.

Porovnanie Pozdravu slnka a Pozdravu mesiaca

Podobne ako Pozdrav slnka aj Pozdrav mesiaca možno zahrnúť do dlhšej zostavy ásan, alebo praktizovať osobitne v niekoľkých sériach. Zatiaľ čo Surya Namaskar skôr aktivizuje a zahrieva a je skôr predklonovo-záklonová, Pozdrav Mesiaca má opačný účinok - upokojuje, ochladzuje, pôsobí restoratívne a je viac úklonový. Táto zostava je preto obzvlášť vhodná na večer, ako príprava na meditáciu a/alebo spánok.

Prečo cvičiť Pozdrav mesiaca

Zostava Pozdravu mesiaca sa zameriava hlavne na spodnú časť tela - nohy, bedrové kĺby a panvu, preto je vhodná pre ľudí, ktorí majú aktuálne problém s ramenami. Zostava tiež mobilizuje kĺby a posilňuje svaly spomínanej spodnej časti tela, preto je vhodná pre bežcov, cyklistov, lyžiarov, alebo pre tých, ktorí majú za sebou dlhší deň na nohách. Takisto pomáha harmonizovať respiračný systém, podporuje cirkuláciu krvi a lymfy a tiež trávenie a vylučovanie.

Ako cvičiť Pozdrav mesiaca

Aj v prípade zostavy Chandra Namaskar existuje niekoľko jej variácií, preto je možné, že sa stretnete s jej obmenami. Špecifikáciou tohto variantu je, že začínate otočení k dlhému kraju podložky.

Ako na to:

Postavte sa do pozície Tadasana asi do stredu podložky tak, že sa otočíte k jej dlhému kraju s rukami v pozícii modlitby (Anjali mudra). Na chvíľu zatvorte oči a preneste pozornosť k dychu. Využite túto chvíľu na reflexiu o tom, čo pre vás a našu zem, Mesiac znamená.

  1. Urdhva Hastasana / Ruky nad hlavu

Otvorte oči a s nádychom zodvihnite paže nad hlavu postranným oblúkom, prepleťte si prsty a ukazováky vystrite smerom k nebu.

  1. Ardha Chandrasana / Polmesiac v stoji:

S výdychom sa ukloňte doprava a natiahnite celú ľavú stranu od chodidla až k prstom na ruke. Spodné brucho s výdychom pritiahnite bližšie ku chrbtici, aby ste v ňom cítili oporu. Počas celej doby úklonu, tlačte oboma chodidlami do podložky rovnomerne. S nádychom sa vráťte do stredu a s výdychom pokračujte na druhú stranu. Nádych vás opäť vráti do stredu.

  1. Devyasana / Bohyňa:

S výdychom rozkročte chodidlá širšie ako vaše boky a špičky vytočte mierne von. Klesnite do drepu tak, že kolená smerujú so špičkami a váš trup sa nenakláňa dopredu. Paže natiahnite do strán a pokrčte lakte do 90-stupňového uhla (ako svietnik, alebo kaktus).

  1. Trikonasana / Trojuholník:

S nádychom otočte obidve nohy doprava, paže natiahnite paralelne so zemou. S výdychom sa natiahnite k pravej nohe, ku ktorej môžete uvoľniť pravú ruku (členok, holeň, stehno). Ľavú pažu natiahnite smerom k nebu. S nádychom pootočte hrudnú kosť k nebu.

  1. Parsvottonasana / Pyramída:

S výdychom pustite ľavú ruku k pravej nohe, ktorú rukami orámujte. Zadnú nohu otočte ešte viac a zrovnajte oba boky dopredu, aby ste sa mohli predkloniť k prednej vystretej nohe.

  1. Anjaneyasana / Vysoký / Nízky výpad na pravej nohe:

S nádychom zakročte ľavou nohou viac dozadu a pokrčte pravé koleno. Ruky zdvihnite nad hlavu. Boky stlačte k sebe a zatlačte ľavou pätou k zemi, aby ste aktivovali svaly na nohách. Ak sa rozhodnete pre nízky výpad, ľavé koleno položte na zem.

  1. Skandasana / Široký drep s jednou nohou vystretou:

S výdychom položte obe ruky na zem k pravej nohe. Nohu otočte smerom dovnútra a nasmerujte telo k prednej strane podložky. Ľavú nohu natiahnite, prsty smerujú hore a päta je zatlačená do zeme (ak to možné nie je, položte pätu na zem, ale panvu nechajte vyššie, rukami sa oprite o jogové bloky). Predstavte si, že chcete ľavú nohu vtiahnúť naspäť do bedra. Ak to bude pre vaše telo možné, spojte si ruky pred hrudníkom do modlitby, inak nechajte ruky na zemi.

  1. Malasana / Nízky drep:

S nádychom sa presuňte do nízkeho drepu v strede podložky. S výdychom zatlačte chodidlá do zeme, chrbtica predĺžená, trup sa nenakláňa dopredu.

V tomto bode sa točíme k ľavej nohe a zopakujeme pozície na druhú stranu v opačnom slede.

Skandasana / Široký drep s jednou nohou vystretou

Anjaneyasana / Vysoký /Nízky výpad na pravej nohe: Pravou nohou odkročte dozadu a ruky položte k ľavej nohe.

Parsvottonasana / Pyramída: S výdychom prikročte pravou nohou mierne dopredu, ľavú sa snažte vystrieť, boky zrovnajte a predkloňte sa k ľavej nohe.

Trikonasana/ Trojuholník: S nádychom napravte pravé chodidlo a natiahnite pravú pažu smerom hore, hrudník otočte k nebu. Vydýchnite.

Devyasana / Bohyňa: S nádychom rozkročte chodidlá širšie, prsty nasmerujeme von. S výdychom pokrčte kolená v smere špičiek a drepnite si do pozície Bohyne.

Urdhva Hastasana / Ruky nad hlavu: S nádychom prikročte nohami k sebe, paže hore nad hlavu, prepleťte prsty a ukazováky vystrite k nebu.

Následne celú zostavu zopakujte, s tým, že sa na začiatku ukloňte na ľavú stranu a celú zostavu zopakujte na druhú stranu.