Nadobličky

29.03.2018

Nadobličky

Nadobličky, ako už samotná názov napovedá, sú párový orgán ležiaci v tesnej blízkosti obličky, presnejšie nad ňou. Má trojuholníkovitý tvar a veľkosť asi 5 x 1,5 x 0,5 cm. Pre anatomickú predstavu leží nadoblička blízko chrbtice, v úrovni 11. rebra. Skladá sa z dvoch funkčne odlišných častí a to z kôry a drene. Kôra aj dreň produkujú dôležité hormóny. Nadobličky sú životne dôležitým orgánom zapojeným v zložitom systéme hormonálneho riadenia nášho tela.
Hormóny si môžete predstaviť ako listy, ktorými medzi sebou komunikujú vzdialené orgány. Tieto "listy" sú posielané k orgánom krvou. Týmto dômyselným systémom má naše telo zaručené, pokiaľ všetko funguje tak ako má, že sa "list" , teda hormón dostane na správnu adresu a informuje toho správneho adresáta. Každý orgán má svoju presnú adresu a odlišnú poštovú schránku, do ktorej zapadnú iba listy "správnej" veľkosti a tvaru. Tým je zaručené, že je list doručený "do správnych rúk", myslené k tomu správnemu orgánu.

Nadobličky riadia mozog

Aj nadobličky sú riadené z vyšších centier. Hlavný riadiaci úsek sa nachádza v našom mozgu. Pokiaľ čakáte honosnú "poštovú centrálu", tak sa mýlite. Jedná sa o malý orgán veľkosti hrášku okolo 1 - 1,5 cm zavesený na spodnej strane mozgu, a preto nesie pomenovanie podmozgová žľaza. Tomuto malému orgánu sú podriadené orgány svojou veľkosťou omnoho väčšie a to štítna žľaza, vaječníky u žien, semenníky u mužov a ďalej práve nadobličky. Tým zoznam jeho funkcií nekončí, podieľa sa aj na riadení rastu a je zapojený do metabolizmu a obranyschopnosti.

Ako systém riadenia nadobličiek funguje?

Hlavná centrála (podmozgová žľaza) je v mozgu, naopak výkonný orgán, nadobličky, je uložený v dutine brušnej. Z hlavnej centrály je odoslaná požiadavka a cestou krvného riečiska sa dostane k nadobličke, ktorá po doručení správy začne plniť príkaz: "Produkovať hormóny!!!" Ako každý zamestnanec sa však môže v práci oneskoriť, alebo naopak ako workoholik hormónov uvoľniť omnoho viac než je v aktuálnej chvíli potrebné. Hormóny sú nadobličkami uvoľňované do krvi. Tak je zaručené, že je podmozgová žľaza spätne informovaná o plnení poslaných úloh. Pokiaľ nie je s prácou nadobličky spokojná, uvoľní podmozgová žľaza viac listov so správou "Pracujte menej, telu už to stačí. Šetrite sa!!" alebo " Vaša aktivita je nízka, zvýšte pracovné tempo!!".

Hormóny nadobličiek - dreň vs. kôra

Kôra nadobličiek je riadená výhradne podmozgovou žľazou, ale na riadení kôry sa podieľajú tiež obličky. Dreň nadobličky je naopak na podmozgovej žľaze nezávislá. Produkuje známy stresový hormón adrenalín, ktorého účinky určite všetci veľmi dobre poznáme. Stresové situácie nás zasahujú prakticky denne. Všetkým sú veľmi dobre známe zmeny správania nášho tela pred písomkou, maturitnou skúškou, verejným vystúpením, prvým rande alebo pri blúdení v temnejšom lese. Hormón drene nadobličiek adrenalín telo pripravuje k "úteku" alebo k "boji". Aspoň v dobách lovcov mamutov, alebo v dobách Napoleonských vojen tomu tak bolo. Dnes nám ohrozenie divokým zvieraťom alebo vojakom cudzieho vojska tak často nehrozí, ale stresové situácie sprevádzajú všetko živé, človeka nevynímajúc, naďalej. Inými slovami, aj dnes zažívame rovnaké pocity sprevádzané rovnakou reakciou nášho tela ako lovci mamutov pred desiatkami tisíc rokov alebo vojaci na začiatku 19. storočia. Búšenie srdca, zrýchlený tep, zrýchlené a prehĺbené dýchanie. Niekedy však až sťažené dýchanie, pocity sucha v ústach, trasenie končatín a mnohé iné.

Kôra nadobličiek

Kôra nadobličiek produkuje hormóny iné, sú známe pod označením steroidné, niekedy tiež steroidy. Medzi steroidy patria známe glukokortikoidy (cortex = kôra, predpona gluko), tie ovplyvňujú metabolizmus cukrov, menej potom tukov i bielkovín Ďalej potom mineralokortikoid aldosterón (predpona mineralo - ovplyvňuje hospodárenie s minerálmi, predovšetkým so sodíkom a draslíkom), má vplyv na krvný tlak, prekrvenie obličiek a hospodárenie tela s vodou (zadržuje vodu) a vyššie uvedenými minerálmi. Ďalšou skupinou hormónov kôry nadobličiek sú hormóny pohlavné, hlavne testosterón, nevyhnutné pre pohlavný vývoj a rast ochlpenia.

Pre zaujímavosť: U kastrovaných mužov testosterón nadobličiek nestačí na udržanie mužských pohlavných znakov. Tvorba ženských pohlavných hormónov, estrogénov, ktoré sú produkované kôrou nadobličiek, rovnako nestačí k vyrovnaniu strát po odstránení vaječníkov. Je však zaujímavé, že dostačuje k stimulácii rastu nádoru pŕs aj po odstránení vaječníkov. To v prípade niektorých nádorov pŕs, ktorých rast je závislý na hormonálnej stimulácii.

Nadobličky a kortizol

Najznámejší hormón kôry nadobličiek je glukokortikoid kortizol. Aké sú jeho funkcie? Je nevyhnutný pre metabolizmus cukrov a jeho nedostatok vedie k hypoglykémii. To znamená, že je málo cukru v tele. Naopak nadbytok vyvoláva hyperglykémiu, teda vysoké množstvo cukru v krvi a príznaky podobné cukrovke. Ďalšou funkciou tohto hormónu nadobličiek je, že zvyšuje odbúravanie bielkovín. Základné stavebné kamene bielkovín, tzv. aminokyseliny, sú využívané v pečeni na produkciu cukru. Nadbytok kortizolu vedie k úbytku svalovej hmoty a redistribúcií tuku, stenčeniu kože, ktorá je potom tenká, ľahko zraniteľná a je podobná listu pergamenu, spôsobuje tiež osteoporózu, teda úbytok kostí, s nebezpečenstvom zlomenín (viď. Cushingova choroba).

Vysoké hladiny tohto hormónu nadobličiek a ďalších kortikoidov tlmia aktivitu imunitného systému, hovorí sa, že pôsobia imunosupresívne. Tohto účinku sa v medicíne široko využíva pri celej rade ochorení, ktoré sú spôsobené vysokou aktivitou imunitných buniek a to kožné choroby, zápaly, astma, autoimunitné procesy (stav, kedy imunitné bunky napádajú a zabíjajú bunky vlastného tela), ochorenia krvi, pri stavoch po transplantácii atď. Vysoké hladiny kortizolu zvyšujú krvný tlak, krvné tuky a cholesterol, čím zvyšujú riziko ochorení srdca a ciev. Zvýšená hladina hormónu nadobličiek kortizolu môže spôsobiť vznik žalúdočných a dvanástnikových vredov alebo ochorenie skomplikovať.

zdroj: https://sk.medixa.org/choroby/nadoblicky-2