Jóga pre zdravie

17.09.2021

Joga znamená väčšiu flexibilitu, krásu a posilnené fyzické i psychické zdravie. Čo viac si môžete priať? Na výsledky pritom nemusíte dlho čakať. Vaše telo i myseľ sa začne meniť už v deň, kedy s ňou začnete.

V zdravom tele zdravý duch platí v joge dvojnásobne. Ak ste ju doteraz nevyskúšali, mali by ste to zmeniť. Už po prvej hodinke sa budete cítiť ako vymenení a neskôr spozorujete i celkové zlepšenie zdravotného stavu.

Vybrali sme pre vás malé i veľké pozitíva, ktoré vám prezradia, prečo by ste mali skúsiť jogu. Poďme na to:

1. Silnejší človek vďaka joge

Joga formuje celé telo, obzvlášť ramená, brucho, spevňuje i vnútorné svaly a stehná. Toto cvičenie však naviac posilňuje nielen naše telo, ale i ducha.

Joga je filozofický smer vychádzajúci z hinduizmu. Odkláňame sa pri nej od vlastného ega a dosahujeme rovnováhu, ktorú potom prenesieme z cvičenia do života či už vo vzťahoch, v zdraví i pri prekonávaní problémov.

Joga pomáha vnímať samého seba a posilniť sebavedomie. Stavy úzkosti a depresie sa vám podarí dostať pod kontrolu už po dvanástich týždňoch pravidelného cvičenia.

2. Lepšie zvládanie stresu

Je jedným z najlepších spôsobov, ako sa zbaviť stresu a postupom času učí lepšie zvládať vypäté situácie. Dychové a relaxačné cvičenia zahrnuté v hodine jogy pomáhajú udržať myseľ v pokoji pri riešení problémov, čo môžete aplikovať vo vašom každodennom živote.

Čítajte: Dlhodobý stres sa môže podpísať pod vznik rôznych chorôb

To pomáha i vášmu srdcu. Všetci vieme, že pri strese sa zvyšujú hladiny kortizolu v krvi, čo môže mať za následok srdcový infarkt. Jogou môžete okrem zníženia rizika srdcových ochorení znížiť aj hladinu cholesterolu a regulovať cukor v krvi.

3. Čas pre seba

Ďalšou vlastnosťou, ktorú vo vás joga posilňuje je pokora a skromnosť. Podporí vás v živote v prítomnosti. Veľa ľudí sa vďaka nej zastaví, upokojí, pravidelným cvičením sa sústredí sám na seba a začne si uvedomovať maličkosti, ktoré robia život krásnym.

Človek občas potrebuje i čas sám pre seba. Ak sa aj zúčastníte skupinového cvičenia jogy, nikto vás nebude rušiť, inštruktor by mal pristupovať ku každému individuálne a so zavretými očami sa budete sústrediť výlučne na seba.

4. Pocity šťastia

Ak ste niekedy cvičili jogu, viete presne o čom je reč. Záplava endorfínov po cvičení a pocit prívalu energie je úžasný. Joga dokáže stimulovať mozog, konkrétne jeho produkciu serotonínu, ktorý ovplyvňuje našu náladu.

Ak máme hladiny tohto hormónu v tele nízke, viac pociťujeme bolesť a silnejšie je i prežívanie negatívnych emócií. Joga tak prináša pozitívne pocity.

5. Zdravé telo

Joga zlepšuje celkovú pružnosť a zmierňuje bolesti kĺbov. Bolo dokázané, že pomáha predchádzať vzniku osteoporózy. Je jedným z najlepších spôsobov, ako si udržať zdravé, krásne vyrysované a spevnené telo. Cvikmi jogy dokážeme prostredníctvom správneho dýchania masírovať vnútorné orgány, ktoré tým posilníme a prekrvíme.

6. Správne držanie tela

Rovný chrbát vyzerá nielen príťažlivejšie než zvesené plecia, ale správnym držaním tela prispievate i k jeho zdraviu. Cvičenie jogy vás privedie k prirodzenému vystieraniu chrbtice a k lepšej rovnováhe. Po pravidelnom tréningu budete chodiť vystretí bez toho, aby ste si to uvedomovali.

7. Zdravá pleť

Joga zlepšuje krvný obeh v celom tele, vrátane tváre, na ktorej sa vždy všetko odzrkadlí. Tón vašej pleti bude preto zdravší a budete vyzerať sviežo, čo si určite všimne i vaše okolie.

8. Lepšia pamäť

Vo štvrtom bode sme spomínali, že cviky jogy dokážu zvyšovať činnosť mozgu. Bolo preukázané, že už po dvadsiatich minútach zlepšuje i pamäť a pomáha udržiavať dlhšiu pozornosť.

9. Spaľovanie kalórií počas relaxu

Bez mobilov a technológii, na vlnách príjemnej, tichej hudby popri vnímaniu vlastného dychu a pohybov tela. Pri joge sa od všetkého odbremeníte bez hučiacich bežiacich pásov a energickej hudby v slúchadlách, ako je to napríklad v posilňovni. Domov prídete úplne odľahčení.

10. Pevnejšie kosti

Výskumy tiež dokázali pozitívny vplyv jogy na naše kosti. U starších ľudí pomáha zvyšovať ich hustotu.