Detoxikácia pečene

01.11.2019

Čo potrebujete

 • Glauberova soľ (síran sodný, natrium sulfuricum) alebo Horká magnéziová soľ (síran horečnatý, magnesium sulfuricum) - 50 g (kúpite v lekárni)
 • Extra panenský olivový olej lisovaný za studena (ako náhradu sa dá použiť aj iný za studena lisovaný olej) - 2 dcl
 • Čerstvá šťava z ružového grapefruitu - 2 dcl
 • slamka na pitie (nie je podmienkou, niekomu uľahčuje vypitie zmesi šťavy s olejom)

V týždeň očisty sa stravujte striedmo, jedzte málo živočíšnych bielkovín a tukov. Pomôže to naakumulovať žlč. Pite čerstvú jablčnú šťavu alebo jablčnú šťavu s červenou repou. Ak nemáte možnosť piť čerstvú šťavu pripravenú doma kupujte len jablčný mušt, nikdy nie 100 % jablkový džús z koncentrátu alebo iný džús. Dva dni pred očistou vypite aspoň 1 l jablčnej šťavy denne. Kyselina jablčná zmäkčuje žlčové kamene, uľahčí to ich vytlačenie zo žlčníka. Keďže je potrebné dopriať si deň po očiste viac oddychu, kúra je nastavená na víkend, samozrejme môžete ju previesť kedykoľvek vám to bude vyhovovať.

UPOZORNENIE:

Osmotické laxanciá sú rozpustné, avšak sa nevstrebávajú. Svojím osmotickým účinkom zadržujú v čreve vodu a vyvolávajú tak vodnatú stolicu. Preháňadlá Glauberova soľ (Na2SO4) a Horká soľ (MgSO4) sa používajú k vyčisteniu čriev pred operáciami, na rýchle odstránenie jedov z tráviaceho ústrojenstva. Dôležité je vedieť pri salických laxanciách, že malý podiel katiónov sa vstrebáva. Glauberova soľ je pre vysoký obsah Na katiónov nevhodná pri hypertenzii, edémoch a srdcovej nedostatočnosti, Horká soľ pre nebezpečie otravy Mg pri obličkovej nedostatočnosti. Pri problémoch a podozrení na žlčové kamene, ochorení obličiek, pečene a čreva sa pred použitím soli poraďte s Vašim lekárom! Po použití oboch solí je tiež vhodné užívať probiotiká na znovunastolenie prirodzenej črevnej mikroflóry.

Štvrtok:

Jedzte iba vegánsku stravu (bez živočíšnych bielkovín, gluténu a cukru). Prerušte ostatné očisty. Pite jablkovú šťavu, ideálne čerstvú bez dužiny, v ľubovolnom množstve. Ideálne je urobiť si klystýr (nie je podmienkou).

Piatok:

 • Do 14:00 piť len čerstvú jablkovú šťavu v akomkoľvek množstve, aspoň však 1 liter.
 • Medzi 14:00 a 18:00 nič nejesť ani nepiť. Pripraviť si roztok soli: rozmiešať 50 g soli v 6 dcl vody, čo predstavuje 4 dávky. Jedna dávka je 1,5 dcl. Roztok uskladniť v chladničke (alebo aj nie, mne osobne sa studený roztok pil veľmi ťažko).
 • 18:00 - vypiť 1. dávku roztoku soli (1,5 dcl). Pre zlepšenie chuti sa môže pridať vitamín C alebo čistú vodu. Medzi 18:00 a 20:00 nič nejesť ani nepiť.
 • 20:00 - vypiť 2. dávku roztoku soli.
 • Medzi 20:00 a 21:45 nič nejesť ani nepiť.
 • 21:45 - do uzatvárateľnej pollitrovej nádoby naliať 2 dcl extra panenského olivového oleja. Do inej nádoby vytlačiť grapefruit alebo citróny a odstrániť dužinu. Mali by ste získať aspoň 2 dcl šťavy. Šťavu priliať do olivového oleja, nádobu uzavrieť viečkom a poriadne potriasť až získate homogénny roztok. Pripraviť si termofor (alebo plastovú fľašu) s horúcou vodou. Konečník je vhodné natierať čistou vazelinou (kamienky, ktoré opúšťajú telo, sú sprevádzané množstvom žlče, ktorá dráždi kožu v okolí konečníka).
 • 22:00 - vypiť pripravený nápoj z olivového oleja a grapefruitovej alebo citrónovej šťavy. Pitie cez slamku uľahčuje pregĺganie. Pokiaľ je to možné, je lepšie pri pití stáť. Dávku vypiť do 5 minút a ľahnúť si na chrbát, s hlavou na vankúši. Pokiaľ si neľahnete, mohla by sa narušiť celá čistiaca kúra. Pod pravý rebrový oblúk na pečeňovú oblasť si priložiť termofor. Najmenej 20 - 30 minút ostať v absolútnom pokoji. Pri tejto detoxikácii by človek nemal cítiť žiadne bolesti.

Sobota:

 • Ráno nevstávať pred 6:00.
 • 07:00 - vypiť 3. dávku soľného roztoku.
 • 09:00 - vypiť 4. (poslednú) dávku soľného roztoku.
 • 10:30 - vypiť harmančekový čaj, pomôže vyplaviť zvyšky soli.
 • 11:00 - vypiť ľubovoľnú čerstvú ovocnú šťavu a o pol hodiny na to sa môže začať konzumovať ovocie, o ďalšiu hodinu ľubovoľné ľahké jedlo.

Počas tejto detoxikácie pečene a žlčníka sú bežné hnačky a v stolici sa dajú nájsť hnedé kryštáliky alebo zelené kamienky, ktoré potvrdzujú, že sa nejedná iba o zvyšky jedla. Stolica väčšinou klesne na dno, ale kryštáliky a kamienky plávajú na povrchu, pretože obsahujú cholesterol.

Prvá detoxikačná kúra môže pomôcť na niekoľko dní, ale ako sa budú zostávajúce kamienky posúvať dopredu, problémy objavujúce sa pred kúrou sa môžu vrátiť späť. Pečeňová detoxikačná kúra by sa mala zopakovať po 6 týždňoch. Nikdy ju však nerobte, keď ste chorý! Túto očistu je vhodné v prvom roku opakovať 4 - 7×, v druhom roku 4×, v treťom roku 2× a každý ďalší rok aspoň 1×. Očistu robíte pri zostupujúcom mesiaci, najlepšie okolo nov-u.

Už od piatku doporučujeme zvýšiť osobnú hygienu - mazať si oblasť konečníka čistou vazelínou (žlčové kamienky môžu pôsobiť na kožu agresívne). . Po pečeňovej kúre sa môžete 1 alebo 2 dni cítiť chorý, ale väčšinou je to v prípadoch, keď bola zanedbaná obličková kúra

UPOZORNENIE:

V prípade, že počas kúry nastane bolesť v oblasti žlčníka, čo je zriedkavé, ale nie nemožné, je potrebné uvariť cca 1 čl rasce v cca 2 dcl vody a vypiť. Je vhodné ak ho uvarí iný člen rodiny, ktorý práve neprechádza očistnou kúrou. DÔLEŽITÉ: Po vypití roztoku oleja a šťavy nevstávajte z postele aspoň 30 minút!

Rady postupy v tomto článku nenahrádzajú lekárske ošetrenie.