Ajurvédska liečba

28.02.2022

Ajurvéda, najstaršie svetové učenie o zdraví, vzniklo pred tisíckami rokov na Srí Lanke a v Indii. Význam slov 'ayus' a 'veda' v sanskrite znamená "znalosti o živote". Ajurvéda, v doslovnom preklade "náuka o živote", predstavuje najstarší celistvý lekársky systém o zásadách zdravého spôsobu života. Vznik tohto učenia spadá do starodávneho obdobia indických posvätných písiem (véd), ktoré vznikli ako výsledok vnútorného poznania osvietených mudrcov (ríšiov).

Na Srí Lanke aj v Indii sa ajurvéda študuje rovnako dlho ako klasická medicína, 6 rokov, a popri klasických nemocniciach tu existujú aj ajurvédske. V súčasnosti však záujem o ajurvédu zažíva svoju renesanciu na celom svete, nakoľko moderný človek hľadá v dnešnom uponáhľanom živote rovnováhu.V rezorte je ayurvédsky lekár, ktorý denne zostavuje procedúry na nasledovný deň. Na začiatku pobytu absolvuje každý klient úvodnou diagnostikou, kde mu lekár predpíše procedúry a stravu s bylinkami - medikamentami na celý pobyt, čiže nastaví 14-dňový liečebný plán individuálne pre každého s pomocou diagnostiky pulzu a jazyka. Každý klient je priebežne kontrolovaný lekárom, čiže každý deň si dopraješ cca 5-7 ajurvédskych procedúr podľa odporúčaní lekára a jeden deň vedenej celkovej očisty organizmu.

Ayurvéda je veľmi účinná na astmu, obezitu, vysoký krvný tlak, migrény, problémy s chrbticou, ochrnutie, kožné, imunitné, pohybové, psychické a dýchacie problémy, diabetes, choroby štítnej žľazy, homonálne problémy, ženské problémy, neplodnosť ale aj problémy spôsobené stresom a psychickým napätím. Ayurvédskym vyšetrením sa zisťuje zdravotný stav z jazyka, očí a tepu.

Toto učenie bolo v roku 1982 uznané aj Svetovou zdravotníckou organizáciou ako ucelený medicínsky systém.

Na Srí Lanke aj v Indii sa ajurvéda študuje rovnako dlho ako klasická medicína, 6 rokov, a popri klasických nemocniciach tu existujú aj ayurvédske. V súčasnosti však záujem o ayurvédu zažíva svoju renesanciu na celom svete, nakoľko moderný človek hľadá v dnešnom uponáhľanom živote rovnováhu.

Ajurvéda je celostná medicína. Zahŕňa všetky aspekty zdravia - telesné, duševné, ale aj tie, vyplývajúce zo sociálneho kontextu či životného prostredia. Zaoberá sa aj vzťahom jedinca a vesmíru. Jej cieľom je predĺžiť a obohatiť život.

Na rozdiel od klasickej medicíny, zameriavajúcej sa na potlačovanie príznakov choroby, ayurvéda lieči príčinu jej vzniku. Smeruje k zachovaniu rovnováhy energie v tele, ktorá je najdôležitejšou podmienkou zdravia. (Podľa ayurvédskeho učenia ide o tri druhy biologických energií - dóš: Vata, Pita a Kapha). Len v rovnováhe je človek zdravý. Tú ajurvéda obnovuje vhodnou stravou, bylinkami, detoxikáciou organizmu a tradičnými masážami a procedúrami.

V rezorte je ayurvédsky lekár, ktorý denne zostavuje procedúry na nasledovný deň. Na začiatku pobytu absolvuje každý klient úvodnou diagnostikou, kde mu lekár predpíše procedúry a stravu s bylinkami - medikamentami na celý pobyt, čiže nastaví 14-dňový liečebný plán individuálne pre každého s pomocou diagnostiky pulzu a jazyka. Každý klient je priebežne kontrolovaný lekárom, čiže každý deň si dopraješ cca 5-7 ayurvédskych procedúr podľa odporúčaní lekára a jeden deň vedenej celkovej očisty organizmu.

Strava je nadstavená podľa diagnostiky a tá zahŕňa 3 vegánske alebo vegetariánske jedlá denne, potrebné ayurvédske lieky ( tinktúry, bylinné masáže). Na našom tanieri nájdeme super potraviny známe z miestneho bio obchodu a aj z vlastnej hotelovej bio záhrady. Počas každého jedla doktor príde a vysvetlí, čo zdravé budeme konzumovať a aj prečo je to pre náš organizmus potrebné.

Procedúry pozostávajú najmä z olejových masáží, zábalov, inhalácií a ayurvédskych očistných kúr Panchakarma.