en-jóga

29/11/2019

V joge si hlavne dokonale ponaťahujete celé telo. "Len to?" - môžete namietať. Lenže dobre sa natiahnuť nie je vôbec málo. Je to dokonca veľmi veľa. Natiahnutie zvyšuje pohyblivosť, pružnosť a odstraňuje stuhnutosť celého tela. Bezprostredným výsledkom je dobrý pocit, ktorý je však ťažké definovať slovami. Jednoducho sa vo svojom tele budte cítiť ako doma, príjemne, ľahko euforicky. Okamžite pocítite viac energie.

Naťahovacie cvičenia slúžia na to, aby svaly a tkanivá zostali elastické a vláčne. Svaly sa dokonca vďaka preťahovaniu posilňujú, čo je relatívne nový poznatok. Ešte donedávna sa predpokladalo, že naťahovaním určitého svalu dochádza len k zvýšeniu jeho pružnosti. Dnes sa však už vie, že nastávajú zmeny aj v spojivovom tkanive, ktoré sval obklopuje. Tieto zmeny potom vedú k priamemu posilneniu svalu.

Rovnako vám poďakujú kĺby. Vďaka pravidelnému cvičeniu sa zachová, alebo dokonca rozšíri ich pohyblivosť. Problémy s kĺbami pritom dnes nie sú len typickým neduhom staršieho veku, ale trápia už aj stredné generácie. Môže za to hlavne nedostatok pohybu.

Ako vyzerá hodina jógy?

Zďaleka sa nejedná "len" o cvičenie. Je to ucelený súbor fyzických, dychových, relaxačných a meditačných techník. Hodina sa zvyčajne skladá z troch zložiek. Na začiatku je väčšinou (ale nie vždy) relaxácia v ľahu - vedome uvoľňujete svoje telo. Niekedy toto uvoľnenie sprevádza imaginácia, predstavovanie si pozitívnych vecí.

Potom nasleduje samotné cvičenie jogových pozícií, hovorí sa im asány. Postupne ako sa v cvičení zdokonaľujete, dochádza k ich postupnému sťažovaniu. Prvé cviky sa môžu zdať až banálne a vy sa môžete pýtať, čo na tej joge vlastne je. Časom ale spoznáte, že tieto cviky boli prípravou na oveľa ťažšie pozície. Niektoré z nich budú naozaj veľmi náročné a ich zvládnutie bude vyžadovať veľa času a početné opakovania. A možno ich dokonale nezvládnete nikdy, ale to by vás od cvičenia nemalo odradiť.

Počas samotného cvičenia má veľký význam dýchanie. Niektoré asány sa dokonca vykonávajú na istý počet nádychov a výdychov. Spojenie fyzického pohybu s dychom je prvkom, ktorý je pre jogu typický a bez ktorého sa nezaobíde. Cviky sa vykonávajú zväčša veľmi pomaly a niektoré z nich charakterizuje len nepatrný, ale o to účinnejší pohyb. Cvičíte pomaly, aby ste si jednotlivé pozície dostatočne uvedomili a precítili ich. V asánách sa zostáva nejaký čas - od niekoľkých sekúnd až po niekoľko minút. Okrem iného je tak joga aj tréningom vytrvalosti a trpezlivosti. Jogové pozície sa vždy opakujú raz alebo viackrát.

Na konci hodiny môžete čakať dychové cvičenia a meditačné techniky (tie sa dajú v skratke popísať ako cvičenie koncentrácie) v pozícii lotosového kvetu, čo nie je nič iné ako turecký sed. Ako vidieť, joga nie je len obyčajné cvičenie, ale ponúka oveľa viac.

Hodiny jogy niekedy môže sprevádzať aj spievanie takzvaných mantier, čo sú ustálené slová alebo slovné spojenia, ktoré majú "vyladiť" telo a dušu. Nie každého však tieto spevy nadchnú. Zvlášť citlivejšie a uzavretejšie duše môžu mať problém. Ak vám prekáža spievať pred ostatnými ľuďmi (aj keď pritom máte všetci zatvorené oči), nájdite si taký kurz, kde sa bez mantier zaobídu.

Aké sú zdravotné účinky jogy?


Tu je len krátky zoznam toho, aký vplyv má joga na fyzické telo. Tento zoznam síce na prvý pohľad vyznieva ako reklama, ale nie je ani trochu prehnaný.

 • Zachovanie a zlepšenie celkového fyzického zdravia,
 • viditeľný a takmer okamžitý nárast energie,
 • zvýšenie príjmu kyslíka,
 • posilnenie pľúc, srdca a ciev,
 • úprava krvného tlaku,
 • zvýšenie odolnosti proti infekčným chorobám,
 • posilnenie imunitných síl organizmu,
 • zmiernenie, alebo dokonca odstránenie bolesti chrbta,
 • prekrvenie, okysličenie a prehriatie celého tela,
 • regenerácia organizmu.

Ako ovplyvňuje psychiku?

Veľmi výrazne. Ak sa budete cvičeniu jogy venovať pravidelne (ideálne každý deň), môžete očakávať:

 • Zmiernenie stresu, smútku, nervozity a depresie,
 • duševnú vyrovnanosť,
 • upokojenie myšlienok a emócií,
 • zlepšenie nálady a pozitívneho vnímania sveta.

Naťahovanie, ku ktorému vďaka joge dochádza, posilňuje funkciu vnútorných orgánov a prispieva tak k ich dobrému fungovaniu.

Čo vás zaujíma...

Schudnem vďaka joge?

Ak áno, tak len mierne. Jóga je pomalá, nezameriava sa na spaľovanie tukov, jej úloha je iná. Cvičenie prebieha v nízkej tepovej frekvencii a aby ste schudli, musel by byť počet úderov srdca omnoho vyšší. Ak chcete schudnúť, ale zároveň sa vám joga páči, ideálnym riešením je doplniť ju nejakým aeróbnym cvičením. V tomto smere sa ako nadmieru vhodný kandidát javí beh alebo aspoň spinning . Alebo si môžete vybrať dynamickejšiu formu jogy, takzvanú power jogu, od ktorej si už zhodenie nadbytočných kilogramov sľúbiť môžete.

Pre koho sa nehodí?

Ťažšie pozície a cviky zamerané na brucho nie sú vhodné pre tehotné ženy. Prekrvenie brušnej oblasti by mohlo viesť napríklad k predčasným kontrakciám. Existuje však špeciálne upravené cvičenie vhodné práve pre ženy, ktoré čakajú dieťatko.

Aké doplnkové cvičenia si mám vybrať k joge?

Pretože joga je zameraná hlavne na naťahovanie (niekto by povedal, že je to dokonale prepracovaný strečing), je dobré, keď ju kombinujete ešte s ďalším cvičením. Veď aj športoví tréneri prízvukovali, že jednostranné zaťaženie nie je vhodné a je dobré robiť niekoľko odlišných druhov cvičení. Aby bol fyzický pohyb naozaj komplexný, mal by sa skladať z týchto zložiek:

 • Natiahnutie (joga, strečing),
 • posilňovanie,
 • aeróbne cvičenie, počas ktorého sa zvyšuje tepová frekvencia a chudne sa pri ňom.


Môžem cvičiť doma, alebo je lepší kurz?

Môžete samozrejme cvičiť aj doma, ale ešte lepšie je zapísať sa do dobrého kurzu. Dobrý cvičiteľ alebo cvičiteľka vás nasmeruje, ako jogové pozície vykonávať čo najlepšie. Upozorní na chyby, ktorých sa môžete dopustiť a odporučí vám, ako sa ich vyvarovať. Cvičiteľ tiež môže sledovať váš pokrok v čase. Na druhej strane však pravidelné dochádzanie na kurz nie je pre každého. V tom prípade je riešením, ak si zaobstaráte kvalitnú literatúru a skúsite cvičenie v domácom prostredí. Nie je to nič neprekonateľné.

Ako si vybrať dobrý kurz?

Zaujímajte sa o to, aké kurzy lektor alebo lektorka absolvovali a akými certifikátmi sa môžu pochváliť. To je ale len nevyhnutný základ. Nie je dobré, keď sa kurz spája s priamou propagáciou náboženstva - ak o to však sami nemáte záujem. Jóga a budhizmus sú síce veľmi úzko spojené, ale na hodinách by to nemalo byť až také viditeľné.

Môže mať joga aj negatívne vedľajšie účinky?

Je ich málo a väčšinou majú len prechodný charakter. Počas zmien jednotlivých jogových pozícií môže dôjsť k prudkým výkyvom hodnôt krvného tlaku, ktoré sa prejavia točením hlavy. Táto nepríjemnosť ale trvá len niekoľko sekúnd a potom odznieva. Ojedinelé zmeny krvného tlaku sa však netýkajú len jogy, ale aj cvičenia všeobecne.

Malý slovníček jogy

 • Ásany - jednotlivé jogové pozície, ktoré sú presne popísané. Je nutné, aby sa vykonávali správne . Len tak majú na telo požadovaný vplyv.
 • Pránájáma - dychové cvičenia. V joge sa veľmi často využíva napríklad technika, keď dýchate len jednou nosnou dierkou, tá druhá je zakrytá prstom a potom sa vymenia. Ďalším dychovým cvičením je napríklad to, že si zakryjete ušnej dierky a pri dlhšie trvajúcom výdychu "vrčíte". Vyzerá to zábavne, ale ide o veľmi energetizujúca a uvoľňujúce techniku ​​.
 • Mudry - mudry by sa dali označiť ako prstová joga. Mudra je zvláštne postavenie prstov, najznámejšie je spojenie palcov a ukazovákov počas meditácie v sede. Ďalšie špeciálne mudry sa využívajú napríklad počas dychových cvičení, keď je jedna nosná dierka zakrytá prstom.
 • Krije - očistné techniky, napríklad preplachovanie a čistenie nosa slanou vodou alebo pre niekoho neuveriteľné vlnenie brušnými svalmi, ktoré má pomôcť tráveniu a vylučovaniu.
 • Mantry - opakovanie slabík, slov alebo ustálených slovných spojení, ktoré majú rozoznieť a naladiť ľudské vnútro. Suverénne najznámejšou a najpopulárnejšou mantrou je zvuk "Óm", ktorý sa v budhistickej tradícii považuje za prvotný zvuk a základnú vibráciu vesmíru.

Stará história

V Indii sa joga cvičila už pred piatimi tisíckami rokov, ale jej história je pravdepodobne ešte staršia. Slovo joga pochádza zo sanskritu a znamená zjednotiť, spojiť.

Vyberiete si?

Moderné druhy jogy

Vychádzajú z klasickej jogy, ale ide už o trochu iné cvičenia s inou filozofiou.

Bikram jóga

Hit posledných rokov. Jóga, ktorá sa cvičí v miestnosti vyhriatej na 42 stupňov Celzia. Potenie, ku ktorému vďaka vyššej teplote dochádza, má zlepšovať účinok jednotlivých cvikov, stimulovať imunitný systém a samočistiace schopnosti organizmu. Bikramjóga je fyzicky pomerne náročným cvičením. Nevhodná je pre ľudí, ktorí majú problémy s krvným tlakom, alebo je ich fyzická kondícia slabá.

Power joga

Vychádza z tradičnej jogy, ale vyznačuje sa oveľa väčšou dynamickosťou. Hodí sa preto najmä pre zdravých ľudí, ktorí už majú nejakú kondíciu. Je rýchlejšia, silovejšia, okrem naťahovaní sa zameriava na posilňovanie a trochu aj na spaľovanie kalórií. Pri tomto cvičení nie je až tak dôležité predýchať jednotlivé pozície, ako je dôležitý dynamický a plynulý prechod z jednej pozície do druhej. Neexistuje však žiaden súbor cvičení, takže lekcie sa líšia v závislosti od inštruktorov a ich preferencií.
Cvičením power jogy posilníte celé telo. Výsledky prichádzajú rýchlejšie ako pri klasickej joge, čo je dané už uvedenou dynamikou a vyššou obťažnosťou. Počas niekoľkých hodín cvičenia jogy začnete pozorovať množstvo pozitívnych zmien. Naučíte sa lepšie a hlbšie dýchať. Získate fyzickú rovnováhu. Cvičením získate pružné, vitálne telo bez tuhých kĺbov a skrátených šliach. Power joga je jednoducho pre všetkých. Nezáleží na tom, či máte dvadsať alebo šesťdesiat, cvičenie jogy vždy priaznivo ovplyvní vaše fyzické a duševné zdravie.

Vinyasa FLOW POWER JOGA

Patrí medzi dynamické štýly jogy, ktoré dokážu dobre redukovať stres a napätie, dokážu dobre formovať celé telo a intenzívnejším spôsobom preniesť pozornosť a vedomie k sebe samým.
Vinyasa Flow Power yoga efektívnym spôsobom vytrénuje a zlepší fyzickú i psychickú kondíciu. Vďaka tomuto cvičebnému štýlu vytvoríte z vášho tela "žiariaci a pevný diamant a obraz vášho vedomia budete vy".
Základom tohto cvičenia je power jóga, ktorá vychádza z ashtanga jogy a hathajógy. Dynamický sled pozícií so zameraním na intenzívne dych, pravidelné sekvencie pozícií trénujúcich pretiahnutie a silu, dôraz na dynamiku a intenzitu cvičenia je Vinyasa Flow Power yoga.
Učí vás hospodárne dýchať a pracovať so svojím dychom.
Pracuje na zlepšenie kondície, pevnosti a pružnosti svalov.
Správne držanie tela, zlepšenie svalových proporcií celého tela, teda vytrénovanie nôh, zadku, brucha, paží, chrbta a ramien spôsobom pretiahnutie a posilnenie vlastnou váhou, je pre celý organizmus prirodzeným pohybom.

Gravid joga

Vytvorená špeciálne pre tehotné ženy. Z jednotlivých jogových pozícií si vyberá tie, ktoré podporujú dobrý priebeh tehotenstva a zároveň nie sú škodlivé pre matku ani pre dieťa. Osobitná pozornosť sa venuje predovšetkým jogovej relaxácii a dychovým cvičeniam.

Jej komplexný vplyv na organizmus je mimoriadne vhodné cvičenie pre tehotné mamičky, pretože telo i psychiku zbavuje napätia a stresu, a zmierňuje následky extra záťaže typu bolesti bedrovej chrbtice. Ďalšie účinky sú menej časté bolesti hlavy, zníženie dýchavičnosti i hromadenia tekutín v tele, a lepší spánok.

Joga pomáha otvárať bedrové kĺby a pripravovať telo na pôrod. Niektoré polohy veľmi účinne posilňujú oblasť panvového dna, iné zas uvoľňujú bolestivé bedrá. Pokiaľ máte priemerný až dobrý zdravotný stav a nemáte od lekára žiadne obmedzenia ohľadne fyzického pohybu, gravid joga by mohla byť výbornou alternatívou. Cvičenie gravid jogy môže byť dobrou prípravou na pôrod.

Hatha joga

Keď hovoríme o klasickej joge, ktorú spomíname aj v tomto článku, máme na mysli hatha jogu. Hatha je zložené z dvoch slov. Ha znamená slnko a tha mesiac. Slovo hatha tak vyjadruje jeden zo základných princípov života - snahu o rovnováhu medzi protichodnými vplyvmi. Klasická joga posilňuje telo i myseľ. Hatha joga sa ako jedno z mála cvičení odporúča aj pre ľudí so zdravotným obmedzením - vysoký krvný tlak, cukrovka, operované kĺby, bolesti chrbta a podobne.

Aštanga jóga

Fyzicky náročný druh jogy. Skladá sa z presne daného poradia jogových pozícií, ktoré nasledujú za sebou, a tvorí tak neprerušovanú, plynulú zostavu. Pri cvičení sa používa zvláštna dychová technika - dych cez hlasivky. Cieľom je zvýšiť silu dychu, a tým zlepšiť celkovú kondíciu organizmu.