en-BAKASANA/KAKASANA

12/10/2020

BAKASÁNA / KAKASÁNA
sanskrit: Baka - žeriav, Kak - vrana, Asana - Postoj;

Žeriav je ázijským symbolom pre šťastie a mladosť. V čínskej symbolike znamená dlhovekosť, ako náhle ju urobíte, budete cítiť radosť. Táto zábavná póza určite obnoví váš pozitívny postoj k životu.Táto asaná sa nazýva aj Kakasána. Medzi týmito dvoma krokmi je len malý rozdiel. Zatiaľ čo Bakasána pripomína postoj žeriava, Kakasána vyzerá skôr ako posadená vrana. Je to veľmi podobná asana, s mierne ohnutými rukami, takže kolená sa blížia k tricepsu.
Všetko, čo potrebujete vedieť o Bakasana / Kakasana

Čo by ste mali vedieť, než ju urobíte:)
Musíte sa uistiť, že váš žalúdok a črevá prázdne, ako budete vykonávať túto asanu. Nejedzte aspoň štyri až šesť hodín predtým, než urobíte asanu. Najlepšie je robiť Bakasánu/ Kakasánu ráno, ak nemôžete ráno, večer je tiež dovolená.
Balančná pozícia, pre pokročilých,
jej prevedenie:
- Východisková pozícia, ktorým je drep na plných chodidlách. Chodidlá sú mierne od seba, kolená sú oddialená, ale zostávajú medzi lakťami, dlane sú opreté o zem, prsty smerujú od tela, dopredu.
- Pomaly sa začneme zdvíhať na nohách a mierne sa predkloníme. Kolená umiestnime na lakte.
- Nakláňate sa viac dopredu, až sa chodidlá zdvihnú zo zeme.
- Zdvihneme hlavu, pohľad mieri vpred. Palce nôh sa dotýkajú.
- Váha tela spočíva na zápästiach, nie na prstoch. Dlane môžu byť ľahko nadvihnutej a prsty mierne pokrčené.
- V pozícii voľne dýchame. S výdychom sa pomaly vrátime do drepu, a potom zaujmeme niektorú z pozícií vhodných pre uvoľnenie - napr. Vadžrásanu.

Varianty:
Pozíciu možno zaujať tiež tak, že sa neopierame iba o lakte, ale aj o predlaktie, prípadne možno kolená oddialiť a opierať sa o ruky holennú kosť.
Veľmi podobnú pozíciou je bakásana, pozícia žeriava, pri ktorej umiestnime kolená až do podpazušnej jamky. Náročnejší variantom je umiestnenie oboch kolien na jednu ruku. Pokrčené nohy sú tesne pri sebe a vonkajšia strana ľavej nohy sa opiera o pravý lakeť, prípadne naopak, pravá noha o ľavý lakeť. Vždy cvičíme na obe strany.Tipy pre začiatočníkov:
Ako u všetkých balančných pozícií je dobré pre udržanie rovnováhy sústrediť pohľad na nejaký pevný bod pred sebou.

Benefity:
Podporuje rovnováhu a koncentráciu. Posilňuje ruky. Spevňuje ramenné kĺby, lakte a zápästia. Posilňuje chrbtové svaly a brušnú stenu.

Kontraindikácie:
Problémy so zápästím. Vysoký krvný tlak.