en-Ajurvédska liečba

16/01/2023

Ajurvéda, najstaršie svetové učenie o zdraví, vzniklo pred tisíckami rokov na Srí Lanke a v Indii. Význam slov 'ayus' a 'veda' v sanskrite znamená "znalosti o živote". Ajurvéda, v doslovnom preklade "náuka o živote", predstavuje najstarší celistvý lekársky systém o zásadách zdravého spôsobu života. Vznik tohto učenia spadá do starodávneho obdobia indických posvätných písiem (véd), ktoré vznikli ako výsledok vnútorného poznania osvietených mudrcov (ríšiov).

Ayurvéda je veľmi účinná na astmu, obezitu, vysoký krvný tlak, migrény, problémy s chrbticou, ochrnutie, kožné, imunitné, pohybové, psychické a dýchacie problémy, diabetes, choroby štítnej žľazy, homonálne problémy, ženské problémy, neplodnosť ale aj problémy spôsobené stresom a psychickým napätím. Ayurvédskym vyšetrením sa zisťuje zdravotný stav z jazyka, očí a tepu.

Toto učenie bolo v roku 1982 uznané aj Svetovou zdravotníckou organizáciou ako ucelený medicínsky systém.

Na Srí Lanke aj v Indii sa ajurvéda študuje rovnako dlho ako klasická medicína, 6 rokov, a popri klasických nemocniciach tu existujú aj ajurvédske. V súčasnosti však záujem o ajurvédu zažíva svoju renesanciu na celom svete, nakoľko moderný človek hľadá v dnešnom uponáhľanom živote rovnováhu.

Ajurvéda je celostná medicína. Zahŕňa všetky aspekty zdravia - telesné, duševné, ale aj tie, vyplývajúce zo sociálneho kontextu či životného prostredia. Zaoberá sa aj vzťahom jedinca a vesmíru. Jej cieľom je predĺžiť a obohatiť život.

Na rozdiel od klasickej medicíny, zameriavajúcej sa na potlačovanie príznakov choroby, ajurvéda lieči príčinu jej vzniku. Smeruje k zachovaniu rovnováhy energie v tele, ktorá je najdôležitejšou podmienkou zdravia. (Podľa ajurvédskeho učenia ide o tri druhy biologických energií - dóš: Vata, Pita a Kapha). Len v rovnováhe je človek zdravý. Tú ajurvéda obnovuje vhodnou stravou, bylinkami, detoxikáciou organizmu a tradičnými masážami a procedúrami.

V rezorte je ayurvédsky lekár, ktorý denne zostavuje procedúry na nasledovný deň. Na začiatku pobytu absolvuje každý klient úvodnou diagnostikou, kde mu lekár predpíše procedúry a stravu s bylinkami - medikamentami na celý pobyt, čiže nastaví 14-dňový liečebný plán individuálne pre každého s pomocou diagnostiky pulzu a jazyka. Každý klient je priebežne kontrolovaný lekárom, čiže každý deň si dopraješ cca 5-7 ajurvédskych procedúr podľa odporúčaní lekára a jeden deň vedenej celkovej očisty organizmu.

Strava je nadstavená podľa diagnostiky a tá zahŕňa 3 vegánske alebo vegetariánske jedlá denne, potrebné ajurvédske lieky ( tinktúry, bylinné masáže). Na našom tanieri nájdeme super potraviny známe z miestneho bio obchodu a aj z vlastnej hotelovej bio záhrady. Počas každého jedla doktor príde a vysvetlí, čo zdravé budeme konzumovať a aj prečo je to pre náš organizmus potrebné.

Procedúry pozostávajú najmä z olejových masáží, zábalov, inhalácií a ajurvédskych očistných kúr Panchakarma.