jóga deťom

Jóga deti Lali 3-6

Hlavne musí byť zábava :)

V tomto veku je dôležité naučiť deti správnym návykom hlavne čo sa týka držania tela a dýchania nosom. Toto budú vedieť využiť v budúcnosti pri každom športe a aj v škole, pri zvládaní každodennej záťaže. V joge sa deti učia neporovnávať sa v nesúťaživom prostredí. Učia sa uvedomiť si svoje telo a vnímať potešenie z pohybu. Nie je dôležité kto kam dočiahne, ani to kto bude prvý. Dôležité je precítiť okamžik a užiť si to.

Každá hodina má svoju štruktúru. Začneme spoločným kruhom a krátkym dychovým cvičením, prejdeme rozcvičkou a zábava sa môže začať. Jógové pozície vychádzajú z prírody, z napodobňovania zvierat, stromov, kvetín... Budeme s jogou cestovať lietadlom, autom, bicyklom, raketou, vzdušným balónom, masážnym vlakom...

Budeme cvičiť, aby sme boli silný ako hora a ohybný ako mačka. Budeme skákať, tancovať, zdraviť slnko, sústrediť sa, smiať sa a tešiť sa. Budeme hluční a rýchli, ale naučíme sa aj spomaliť a stíšiť. Naučíme sa rešpekovať seba, svoju jedinečnosť, ale aj ostatných.

Jóga junior 6-11


Joga v tomto veku je stále sranda. Veľa sa smejeme, tancujeme, skáčeme, ale deti v tejto skupine už milujú výzvy. Každý chce urobiť daný cvik čo najlepšie, čo najrýchlejšie a samozrejme za to čaká uznanie. Je to začiatok citlivého obdobia keď sa deti začínajú porovnávať a preto je dôležité hovoriť o tom, že každý z nás je originál a treba rešpektovať svoju jedinečnosť.

Na hodinách stále kladieme dôraz na správne držanie tela a dýchanie. Veľa sa pracuje s hudbou a predstavivosťou. Zameriavame sa na koordináciu a rovnováhu, silu a vytrvalosť, ale aj na uvoľnenie. Cvičíme zostavy, ako pozdrav slnka, pozdrav mesiaca, párové cviky. Deti sa učia spolupráci pri skupinových cvikoch.

Učíme sa uvedomiť si reakcie svojho tela. Ktoré pozície nás robia silnými, či flexibilnými, alebo šťastnými a pokojnými. Súčasťou každej hodiny sú dychové cvičenia a umenie relaxácie.

Jóga teen 11-18


Jóga je vhodná pre každého - a platí zvlášť pre dospievajúcich.  Jóga sa už podobá jóge pre dospelých. Je vhodné pre každého obzvlášť pre športovcov ako sú tenisti, hokejisti, krasokorčuliari, bežci, tí, ktorí navštevujú fitnes centrá. Všetky tieto športy skracujú svaly a jógou sa stávajú pružné.

 Ako psychicky, tak fyzicky môže pomôcť mladému ľudu nájsť vnútorný pokoj a istotu, rovnako ako zlepšiť kondíciu.
Zlepšuje kapacitu pľúc a krvného obehu, posilňuje imunitu, zlepšuje držanie tela, optimalizuje telesné funkcie a posilňuje tok energie v tele. Vedľa toho sa cvičenie podieľa na zabezpečení dobre fyzicky fungujúceho tela. Pomáha rozvíjať koncentráciu a zlepšovať pamäť, pravidelné cvičenia v jógy pomáhajú  pozitívne vnímanie seba samého a učí sa byť sebavedome a pozitívne voči sebe a svojmu okolí.