en-Spúšťa takzvaný sval duše úzkosť a strach?

28/09/2018

Veľkému svalu bedrovému (musculus psoas major) sa často hovorí najhlbšie jadro alebo "sval duše", ako uvádza jogové terapeutka a filmárka Danielle Olsonová. Tento sval stabilizujúce stred tela sa nachádza pri bedrovej kosti a ovplyvňuje pohyblivosť, štrukturálne rovnováhu, funkciu kĺbov, pružnosť a mnoho ďalšieho. Okrem toho, že pomáha držať telo vzpriamene a asistuje pri pohybe, umožní vám údajne sa spojiť s prítomným okamihom, hlavne keď je preťahovanie, pričom dochádza k uvoľňovaniu napätia z tela.

Výskumy naznačujú, že okrem štrukturálneho zdravie je psoas dôležitý aj pre naše psychické blaho. Liz Kochová, autorka knihy The psoas Book, tvrdí, že náš psoas "doslova stelesňuje našu najhlbšiu túžbu po prežitie, a čo viac, naši elementárne túžbu prosperovať". To znamená, že má tento sval ďaleko väčší význam, než sa doteraz myslelo. Ak je váš "sval duše" zdravý, je možné spútať energiu pránického liečenie a upevniť duševné zdravie.

Kde sa psoas nachádza?

Veľký sval bedrový je najdôležitejším svalom pre fyzickú stabilitu. A je tiež jediným svalom, ktorý spája nohy s chrbticou. Sval začína u stavci T12 pokračuje cez päť bedrových stavcov a upína sa k hornej časti stehennej kosti.
Spojenie s plazmi
Okrem toho že spája nohy s chrbticou, je psoas spojený aj s bránicou, ktorá reguluje dýchanie. S touto oblasťou je tiež spájané mnoho fyzických príznakov, ktoré súvisia s prejavmi strachu a úzkosťou. Kochová verí, že je to spôsobené prepojením tohto svalu s najstaršou časťou mozgového kmeňa a miechy, ktorá sa nazýva plazí mozog.
"Dlho predtým, než sa v našej mozgovej kôre vyvinula schopnosť hovoriť a organizovať, riadil naše základné fungovanie plazí mozog známy pre svoje inštinkty pre prežitie," tvrdí Kochová. Kvôli modernému spôsobu života, kedy neustále ponáhľame, súperíme a snažíme sa dosahovať lepšie výsledky, je psoas udržiavaný v neustálom stave "bojuj, alebo uteč".

Problémy spájané s chronickým napätím psoas

Kvôli tomu, že sme uväznení v tomto nekonečnom stave, je veľký sval bedrový napnutý a zovretý takmer od chvíle nášho narodenia. "Tento stav zhoršuje rad vecí, ktoré priniesol moderný životný štýl, od sedadiel v aute po tesnej oblečenie a od stoličiek po topánky, ktoré narušujú správne držanie tela a prirodzený pohyb, čím ešte viac zvierajú náš psoas," poznamenáva Kochová. Dlhodobý tlak vyvíjaný na tento sval má za následok mnoho zdravotných problémov, ako sú bolesti chrbta a kolien či dokonca ťažkosti so zažívaním a dysfunkcia dýchacích ciest. Tiež by mohlo ísť o hlavnú príčinu chronickej fyzickej bolesti.
Fyzické telo nie je jedinou vašou časťou, ktorá trpí v dôsledku chronického tlaku vyvíjaného na psoas. Nejedná sa totiž len o sval, ktorý zaisťuje štrukturálnu rovnováhu. Ovplyvňuje všetky aspekty vášho života; od toho, ako sa cítite, cez váš pohľad na okolitý svet, až k tomu, ako jednáte s ostatnými. Chronické napätie tohto svalu bolo spojené s radom problémov: dokáže negatívne ovplyvniť vaše citové rozpoloženie; môže mať vplyv na vaše vzťahy s ostatnými ľuďmi; a rovnako tak môže ovplyvniť vašu celkovú spokojnosť so životom. Aby sme sa uistili, že tomuto svalu venujeme pozornosť, akú si zaslúži, musíme si najprv uvedomiť ako veľmi je zdravý psoas dôležitý pre náš duševný stav a telesné zdravie.
"Nech už trpíte bolesťou chrbta alebo úzkosťou, namoženým kolenom alebo vyčerpaním, je celkom dosť možné, že k tomuto trápenie prispieva psoas v zlom stave," hovorí Kochová.

Strach a psoas

A pretože je tento sval tak úzko spojený s naším mechanizmom "bojuj, alebo uteč", môže sa strach objavovať častejšie práve u ľudí, ktorí nemajú psoas v poriadku.
Je to emócie, ktorá sa prejavuje tými nejpodivnějšími spôsoby a dokáže sa v tele pevne uchytiť, čo má za následok ako fyzické, tak emocionálne napätie. Obnovením rovnováhy veľkého bedrového svalu pravdepodobne uvoľníte toto potlačované napätie, čím sa zbavíte bezdôvodného strachu zo života, a zlepšíte tak svoj fyzický a duševný stav. Okrem toho, že vás prestanú bolieť svaly, pocítite aj väčšie vnútorný pokoj.

Spojenie s energetickým telom

Predĺženie a uvoľnenie psoas vás spojí so zemou, ktorou prúdi liečivá a revitalizujúci energie, čo vám pomôže navodiť rovnováhu vašej prianie energie a umožní vám bližšie spojenie a precítenie prítomného okamihu. Správna štrukturálna rovnováha, ktorú zabezpečuje zdravý psoas, umožňuje pranie neprerušovane prúdiť telom, a riadne tak šíriť vitálnu energiu. Z fyzického pohľadu, ak telo dokáže správne podopierať svoju váhu, je pohyb menej obmedzovaný a vyžaduje menej úsilia, takže vám zostáva viac energie.

Staroveké vedomosti pre modernú dobu

Naše chápanie psoas nie je vôbec ničím novým. V skutočnosti je táto znalosť blízka starovekým znalostiam, ktoré boli časom stratené alebo zabudnuté. Jóga nám jasne ukazuje, že starí guru chápali význam uvoľnenie napnutého psoas. Ásany, alebo pozície v joge, ktoré cvičia ľudia po celom svete, sa sústredí práve na pretiahnutie a uvoľnenie veľkého bedrového svalu a obnovenie pohody a rovnováhy v celom tele. Pravidelným cvičením sa môžete naučiť, ako tento sval izolovať, čo pre vaše telo môže mať časom obrovský prínos.
Jóga je tiež skvelý spôsob, ako zistiť súčasný stav vášho psoas. Existuje veľa pozícií, ako je napríklad strom (Vrkšásana), ktoré nemožno správne vykonať ak sa psoas zovretý. Ak cvičíte pozície jogy v sede alebo v stoji a cítite tlak v kolenách alebo spodnej časti chrbta (alebo oboje), je celkom pravdepodobné, že váš psoas nie je v poriadku, a treba mu venovať viac pozornosti.
Psoas je dôležitý, a často kvôli neznalosti zabúdaný sval, ktorý hrá zásadnú úlohu v našom fyzickom a duševnom zdraví. Súhrnným účinkom zanedbávanie tohto svalu je fyzický a duševný stres a napätie prejavujúce sa v modernej spoločnosti ako úzkosť, depresia, chronická bolesť chrbta a kolien, problémy pri zažívaní, dýchacie ťažkosti atď. 

zdrojový článok: www.collectivelyconscious.net

zdroje: www.bodydivineyoga.wordpress.com, www.yogajournal.com

https://www.energiezivota.com/co-za-cim-je/839-spousti-takzvany-sval-duse-uzkost-a-strach