en-Posvätná myrha

17/09/2018

Keď sa mudrci chystali na cestu, ukázala sa pred nimi hviezda, ktorú videli na Východe. Zostala stáť nad domom, kde bol Ježiš. Tú sa z celého srdca zaradovali. Išli do domu a našli Máriu a dieťa. Hlboko sa pred ním poklonili a vzdali mu hold. Potom priniesli svoje dary: zlato, kadidlo a myrhu. Hoci sa už v Biblii dočítame, že myrha bola jedným z darov malému Ježiškovi, tak ešte v 17. storočí nemali botanici vôbec predstavu, ako taká Myrhová vetvička vyzerá. Botanický pôvod myrhy zostával po dlhý čas tajomstvom. A niet sa čo čudovať, pretože subtropický ker zvaný Myrhovník rastie len na málo miestach sveta - na západnom pobreží Arábie, v prednej Indii, vo východnej Afrike; doma je však v Somálsku a vo východnej časti Etiópie.

Myrhovník pravý čiže Balsamovník myrhový - Commiphora myrrha - je ker (alebo menšie stromček do výšky tak troch metrov) s veľmi hrubým kmeňom a hustú korunou s pichľavého vetvičkami. Jeho drobné biele kvety vyrastajú vo svazečkách a zo semienka narastie vajcovitá špicatá hnedá kôstkovice. V sústave rastlín patrí Myrhovník k rastlinám kadidlovníkovým, z našich rastlín sú mu najbližšie škumpovité.

Najznámejšie druhy sú: Commiphora molmol, Commiphora abysinica, Commiphora myrrha a Commiphora schimperi. Existuje mnoho ďalších druhov kríkov rodu Commiphora, ktoré rastú predovšetkým v suchých bušiach od východnej Afriky cez Arábii až do Indie. Všetky vylučujú živicu, niektoré dokonca tak jedovatú, že sa už tradične používa ako šípový jed.Myrha, ktorú mám na mysli, je odborne povedané olejovitá glejoživice, ktorá vyteká (z vylučovacích kanálikov) z pod kôry kmeňa samovoľne alebo ak je narezanie. Na vzduchu potom tuhne v žltou, hnedastú alebo červenkastú polo-priesvitnú vonnú hmotu - a to je tá pravá posvätná myrha.
Vôňa surovej živice je ostrá, príjemná, avšak silne horkastá.Myrha dostala svoje pomenovanie z hebrejského / arabského Murr alebo marror, čo znamená "horký", neskôr sa ujal latinský názov MYRRA. Pravá myrha bola vždy veľmi drahá, na trhu sa vyvažovala zlatom. Do Európy sa dovážala najmä z Habeša a predávala sa v žltohnedých kúskoch. V súčasnej dobe sa k nám vozia myrha z Jemenu.V staroveku i stredoveku sa myrha nazývala aj Smyrny, menom, ktoré viedlo často na mnohé zámenám a omylom. Smyrna bolo totiž pôvodne meno určitého druhu ópia a zrejme aj vykurovacia zmesi ópia a myrhy, ktoré boli pod týmto názvom predávajú ako afrodiziakum s kúzelnou mocou vyvolať lásku. Preto bola myrha zasvätená egyptskej bohyni Hathor - Pani opitosti a v mytológii je spätá aj s gréckou bohyňou Afroditou.Z Grécka pochádza aj báje o pôvode myrhy. Bolo to vraj meno dievčaťa, ktorá sa zamilovala do svojho otca a prinútila ho - nevedomky - k incestu. Keď otec podvod zistil, chcel dcéru, ktorá s ním otehotnela zabiť. Ona však utiekla a požiadala kajúcne bohmi o trest - a tí ju premenili v Myrhovník.V gréckom obetným rituáli mala myrha veľký význam. V Apollonovho chrámu v Miléte bola vedľa Oliban vykurovanie hlavne myrha. V Delfách bola myrha spolu s vavrínom a blen jedným z najdôležitejších Pýthiiných vykurovadiel.

Myrha bola pálená pri rímskych pohreboch, kedy mala aj zamaskovať zápach vychádzajúci z mŕtvych tiel pri spaľovaní na hranici. Hovorí sa, že cisár Nero pri pohrebe svojej ženy Poppea nechal spáliť celú rímsku ročnú spotrebu myrhy.Myrhu ako vykurovadlo užívali aj Asýrčania a nazývali ju Murru. Veľký význam mala aj v hebrejskom kultu, kde bola súčasťou posvätné masti a svätého kadidla.V starom Egypte (a neskôr aj inde) bola myrha používaná vo všetkých svojich formách (mletá i tekutá) na balzamovanie mŕtvych. Ako píše staroveký dejepisec Herodot, bol to najspoľahlivejšie, ale aj najdrahší spôsob balzamovania. Rimania roztok myrhy a vína dávali piť čoby utišujúci prostriedok odsúdencom pred pribitím na kríž. Podľa evanjelia sv. Marka bolo aj Ježišovi podané pred ukrižovaním vinum murratum a ako ďalej popisuje Jánovo evanjelium, ženy myrhu použili spolu s aloe tiež pri ošetrení Kristovho tela pred uložením do jaskynného hrobu.

Do Indie sa myrha dostala pod menom bola a bola vysoko cenená v ayurvédské medicíne. Bola najznámejšie a od staroveku najpoužívanejšou substancií pre liečenie telesných porúch, spomalenie procesu starnutia a omladenie tela a ducha. Ako píše Christian Ratsch vo svojej knihe Dych draka (Volwox 1997): ... myrha je úzko spriaznená s gugul ayurvédskej medicíny a je dôležitým ayurvédským elixírom života (rasayana). Podobným spôsobom je myrha omladzovacím prostriedkom pre Vatu (prvok vzduchu v tele) a Kapha (prvok vody v tele), má ale ešte špecifickejšie účinok na krv a na ženský genitálne systém, zatiaľ čo gugul pôsobí silnejšie na nervy .... Vďaka účinku myrhy je urýchlené hojenie rán a poranení a súčasne je tíšenie bolesti. Napomáha tiež rozptýliť depresie, pretože ich pôsobenie sa vzťahuje aj na najsubtílnejšie časti tela. "

Podľa duchovného delenie tvorí myrha ako ženský princíp a symbol Zeme - opak k Oliban, čoby mužskému princípu a symbolu neba.
V mágii je myrha spájaná s mesiacom, vodou a s egyptskou bohyňou Isis. Páli sa ako očistná esencia, ktorá zvyčajne v spojení s Františkom vyvoláva pokoj a napomáha pri meditácii. Preto je myrha súčasťou pohrebov a zimných obradov a občas sa užíva pri vyháňanie a očisťovania.
V mohamedánsky svete bola myrha používaná už v stredoveku. Moslimovia veria, že myrha pochádza z Mekky a preto je svätá.
Od 15. storočia sa v chrámoch a palácoch sa zmes myrhy a Oliban pálila ako vonné kadidlo. Svätica Marie Magdalena má na mnohých svojich vyobrazeniach ako jeden zo svojich atribútov zobrazenú aj myrhu.
Stredoveké spisy popisujú ako bola myrha používaná v lekárstve, že bola pridávaná do vína, aby malo príjemnú vôňu, pripravovali sa z nej pomády na vlasy. V lekárenstve sa myrha pridávala do mastí a piluliek, bolo doporučované podkurovanie myrhou pri reumatizme, liehová zmes sa užívala ako ústna voda. Hippokrates ju používal na opary, starí Gréci na infekcie úst a očí. Zasypaním sa scelovali rany na hlave, spolu s medom a čínskou škoricou účinkovala proti Uhrom, spolu s octom odstraňovala lišaje, zmes Ladon a myrhového oleja spevňoval vypadávajúce vlasy, chronické katary liečila masť vtieraná do nosnej dierky.
V súčasnej dobe myrhu obsahujú pre jej antibakteriálne účinky rôzne parfumy, zubné pasty, pleťové vody a ďalšie toaletné a kozmetické produkty.

Popis produktu olej MYRRHA doterra

Historicky sa myrha používala mnohými spôsobmi, od meditácie, až po bazamovanie v starom Egypte. Súčasní bylinkári často odporúčajú myrhu pre jej čistiace schopnosti, obzvlášť na ústa a hrdlo. Myrha je tiež skvelá na upokojenie pokožky. Na aromatické, alebo masážne použitie.

Pri problémoch:

  • Kašeľ
  • Rezné poranenia a rany
  • Dermatitída
  • Hnačka
  • Zápal ďasien a ústnej dutiny
  • Hemoroidy
  • Tráviace problémy
  • Kožné problémy
  • Bolesti žalúdka
  • Kvasinkové infekcie
  • Proti zubnému kazu a ochoreniu ďasien

Typické aplikácie:

Aromatický - Myrhový olej prinavracia vzťah duše k jej pozemskej matke a k zemi. Či je to rozdelenie medzi dieťaťom a jeho biologickou matkou, alebo so samotnou matkou zemou. Myrha môže pomôcť preklenúť priepasť a vyliečiť narušenia. Rozdelenie, alebo nedostatok pripútania sa môže vzťahovať na adopciu, traumu pri pôrode, podvýživu, zážitky opustenia, alebo iné záležitosti z detstva. Myrha pomáha duši, aby cítila lásku a vyživujúcu prítomnosť "matky". Podobne ako kolostrum z materského mlieka, ktoré je bohaté na životný, myrhový olej ochraňuje ľudí pred nepriaznivými a škodlivými vplyvmi sveta. keď sa naruší napojenie matka-dieťa, duša môže stratiť svoju detskú schopnosť dôverovať. Pocity dôvery vystriedajú pocity strachu a viera, že život je nebezpečný. Myrha pomáha ľuďom, aby zanechali strach. Prostredníctvom znovu obnovenia zdravého spojenia so zemou a so svojou vlastnou matkou, myrha zažína v duši dôveru.

Vnútorne - 1-2 kvapky do malého množstva vody alebo agáve alebo medu sa odporúča ako riešenie na bolesti žalúdka, úľavu od kašľa a tonzilitídy (zápal mandlí).

Na telo - Kloktajte alebo aplikujte priamo na postihnuté miesta pri riešení problému ústnej dutiny, ďasien a hrtana. Môže byť aplikovaná priamo na kožu ako antiseptikum a ako úľava od bolesti a opuchy spojené s reznými poraneniami, ranami a modrinami. Použite lokálne na hruď pri prvých príznakoch prechladnutia a chrípky. Použite v nerozriedenej forme alebo s nosným olejom priamo na hemoroidy alebo použite do sedacieho kúpeľa.

Opatrenia:
Uschovajte mimo dosahu detí. Pri tehotenstve sa poraďte so svojim lekárom.

Myrrh - Essential Oil 15ml (30160005)  cena: 88,-

Objednať si ho môžete na: cesta.way@gmail.com tel. 0948/259175

https://druidova.mysteria.cz/STRANKY_BYLINKOVE/MYRHA_POSVATNA.htm