en-Aštanga joga

31/10/2022

Aštanga joga je tradičný štýl jogy, ktorý pochádza z južnej Indie z mestečka Mysore a svojou dynamickosťou sa líši od klasickej hathajogy. Tento prastarý štýl jogy bol objavený až v minulom storočí veľkým guru jogy SriKrishnamachayom v jednej zapadnutej kalkatskej knižnici.

Pôvodné pramene aštanga jogy uvádzali tri série cvičení všeobecne známe ako Primary, Intermediate a Advanced. Dnes však aštanga joga obsahuje sérií šesť, pretože posledná bola pre dnešného človeka tak náročná, že sa musela byť rozdelená na A a B, a neskôr ešte na ďalšie dve - C a D.

Aštanga joga (resp. ashtanga joga) sa do západného sveta dostala v prvom rade vďaka indickému guruovi jogy menom PattabhiJois, ktorý bol takmer tri dekády žiakom spomínaného Krishnamacharyu. PattabhiJois ostal verný odkazu svojho gurua a aštangeaž do svojej smrti, a zaslúžil sa o nesmiernu popularitu tohto štýlu jogy v celom modernom svete. V súčasnosti je vedľa hathajogy najrozšírenejšou školou jogy.

Základ je zdravé a silné telo

Okrem toho, že aštanga joga sa stáva nebývalo populárnou, je zo všetkých štýlov fyzicky najnáročnejšia. To môže mnoho ľudí odradiť, alebo naopak prilákať. Náročnosť aštanga jogy je ukotvená aj v jej spôsobe nácviku - mala by sa cvičiť ideálne šesťkrát do týždňa, aby sa človek mohol v praxi aspoň ako-tak posúvať. Samozrejme, takýto striktný režim vyžaduje veľkú dávku vôle, disciplínyi pokory. Tréningom zdravého a silného tela sa trénuje aj pevná a sústredená myseľ, pretože počas cvičení nie je možné myslieť na nič iné ako zosúladenie dychu, stabilitu tela a koncentráciu v polohe.

Výhodou aštanga jogy je opakovanie sérií rovnakých cvikov - séria PrimarySeries, teda úvodná séria cvikov obsahuje 41 ásan, ktoré sa cvičia v rovnakom poradí, takže sa študenti môžu poradie relatívne ľahko naučiť a cvičiť sami. Následne sa prechádza na sériu druhú atď. Väčšina sa však kvôli náročnosti aštangy nedostane viac ako po druhú sériu - ďalej sa dostanú ozaj iba odhodlaní a skalní jogíni, ktorí k cvičeniu majú isté predpoklady.

Techniky aštanga jogy

Aštanga joga uplatňuje tzv. princíp tristhana - tri objekty pozornosti: ásana, dych a pohľad. Jednotlivé ásany sú prepojené plynulým pohybom zvaným vinyasa. V aštangesa dýcha dychovou technikou zvanou udždžají (dýchanie cez zúženú hlasivkovú štrbinu). Pohľad pri jednotlivých polohách smeruje na deväť možných bodov (tzv. drišti).

Počas cvičenia dochádza k intenzívnemu zahrievaniu organizmu, vďaka čomu sa lepšie odplavujú škodliviny z tela potom. Navyše sa pri cvičení používajú tzv. energetické zámky (bandhy - rôzne uzávery vo vnútri tela), čo v kombinácii s intenzívnym potením účinne detoxikuje organizmus, čistí orgány i krv. V našom tele je všetko prepojené - preto očista tela od toxínov má vplyv aj na stav psychiky - odstraňujú sa blokády psychické i duševné a zlepšuje sa celkové prúdenie energie.

Jogová cesta bez konca

Pre aštanga jogu sú typické i lekcie tzv. Mysore, na ktorých každý cvičí sám v rytme svojho dychu a učiteľ iba opravuje a pomáha s cvičením. Mysore je však vhodná iba pre pokročilejších cvičencov, ktorí vedia čo a ako. Aj keď je aštanga joga fyzicky náročná, netreba sa jej obávať - nie je nikde napísané, že musíme všetko zvládnuť hneď. Naopak, postoj človeka súťažiaceho sám so sebou je v joge na škodu, pretože môže privodiť nejedno zranenie. Rehabilitácia z takých zranení je väčšinou nepríjemná a zdĺhavá - človek sa ocitne na samom začiatku svojej cesty za lepším zdravím. Kto sa ženie za výkonom či počtom zvládnutých sérií, ten sa vzďaľuje joge...

Aštanga joga obecne nie je vhodná pre ľudí chronicky chorých či po nedávnom úraze. Taktiež pri ochoreniach srdca či oslabení vekom by sa mal cvičiť nejaký menej náročný štýl. Obecne nie je ideálna ani v tehotenstve, aj keď otázka záťaže tela počas tehotenstva je veľmi subjektívna záležitosť. Najmenej vhodná je však pre ľudí pohodlných a s malou vôľou! :)